Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Mart 2021

Hz. Ebubekir Kuranı Kerimi Neden Kitap Haline Getirmiş Olabilir

Hz. Ebubekir Kuranı Kerimi Neden Kitap Haline Getirmiş Olabilir hakkında bilgi kısaca.

Kur’an- Kerim ayetler halinde indirilmiştir. Bu süreç boyunca Hz. Muhammed ayetlerin bütünün kalıcılığını koruması için bunları yazdırmıştır. Bu yazılanlar bir yandan da ezberi yapılmaktadır. Ayetler sürekli gelmektedir ve O dahil kimse ne zaman sonunun geleceğini bilmemektedir. Fakat Hz. Muhammed zamanında kaleme alınan ayetler bir kitap şeklinde değildir. Bunlar farklı kağıtlar üzerinde yer almaktadır.

Hz. Muhammed’in vefatı ile birlikte halifeler dönemine geçilmiştir ve ilk halife Hz. Ebu Bekir olmuştur. İlk icraati vahiylerin katiplerini bulup bunların bir kitap haline getirilmesini sağlamak olmuştur. Önce belgeler bir araya getirilmiştir, sonra kitap haline getirilmiştir ve en sonunda çoğaltılmıştır. İçinde eksik vahiy olmaması için güvenliğe büyük özen gösterilmiştir.

Hz. Muhammed döneminde tüm ayetler kelime alınamamıştır. Büyük bir kısmı da hafızların ezberinde durmaktadır. İşte Hz. Ebubekir bu hafızların şehit düşmesi gibi bir durumda ayetlerin kaybolmaması için Kur’an’ı kitap haline getirtmiştir. Böylece ona ulaşabilmek de kolay olmuştur ve isteyen herkes okuyup ezberleyebilmiştir.

Hz. Ebuberkir’in Kur’an’ı kitap haline getirmesinin sebebi bilgilerin korunması ve saklanması olduğu söylenebilir.

images (1)

Hz. Ebubekir Kur’an-ı Kerim’i Neden Kitap Haline Getirilmiştir Kısaca Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz