Hukukun Üstünlüğü Nedir Kısa Bilgi

hukuk üstünlüğü ile ilgili görsel sonucu

Bir devletin devlet olabilmesi ve insanların bir arada mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmesi için o devlete ait bir hukukun olması gerekmektedir. Günümüzde, bizim toplumumuzda her insan eşit sayılmakta ve başkasının özgürlüğünü kısıtlamadığı sürece hem düşünce hem de davranış bakımından özgür olarak kabul edilmektedir. Hiçbir insanın başka bir insandan herhangi bir farkı bulunmamak ile birlikte bunu arzu etme şansı da bulunmamaktadır. Bu düzen her insanın hakkının korunması amacı ile anayasa tarafından güvence altına alınmış bulunmaktadır. Anayasaya karşı gelen her insan suçlu olarak kabul edilmektedir.

hukuk üstünlüğü ile ilgili görsel sonucu

Hukukun üstünlüğü demek, toplumda kabul edilmiş olan bir takım kuralların dışına çıkılmaması anlamına gelmektedir. Hukuk, her insanı eşit kabul etmiş ve buna karşı gelecek olan bir insanı cezalandırmak ile görevlendirilmiş bir bilim dalıdır. İnsanların içerisinde yer aldığı topluma ait hukuk bilgilerinin bulunması bu açıdan çok büyük bir önem taşımaktadır. Hukuka ya da anayasaya karşı gelmek gibi bir hak hiçbir insana ait olmamaktadır. Her insan kendi haklarını korumasını bilirken, başka insanların hakkına saygı da göstermesini bilmelidir. Aksi bir durum hukuk tarafından kabul edilmemektedir. Bu durum da toplumda var olan hukuk üstünlüğünün göstergesidir.

Hukukun üstün olduğunu kabul etmek ve hukuk kurallarına uygun bir yaşam biçimi oluşturmak her insanın, içerisinde yer aldığı topluma karşı önemli bir vatandaşlık görevi olarak kabul edilmiştir.

Hukukun Üstünlüğü Nedir Kısa Bilgi Adlı Yazımız İle İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.