Höyük Nedir Nasıl Oluşur

Tilmen Höyük

Eski çağlardan kalan medeniyet kalıntıları zamanla meydana gelen olayların etkisiyle yayvan olan toprak tepeler meydana getirir. Bu tepelere de Höyük adı verilir. Anadolu bölgesinde ise höyük adı verilen bu tepelerden meydana gelen bir çok köy ve kasaba bulunmaktadır. Ayrıca höyüklere halk arasında tünsü, tünsek, yöğecik, üyücek, çeçtepe, til, tel, pulur isimlerini alabilmektedir. Bu isimler ise tepelerin görünüşlerine göre verilen isimlerdir.

Tilmen HöyükHöyüklerin şekli ve büyüklükleri altlarında bulunan yerleşim yerinin ne kadar eski zamanlara ait olmasına bağlıdır. Çok eski olan höyükler daha büyük ve geniş olabilir. Eğer bu yerleşim yerleri asırlar boyunca meydana geldiyse höyükler de bu duruma bağlı olarak büyük ve gösterişli bir hal alır. Höyükler çoğunlukla Anadolu bölgesinde denizlere yakın yerlerde daha azdır. Ancak su kaynaklarına yakın olan verimli tarım topraklarının olduğunu ve savunmaya daha çok elverişli olan yerlerde daha fazla höyük görülmektedir.

Anadolu’da en önemli höyük ise Çorum’daki Çatalhöyük‘tür. Bu höyük Hitit uygarlığına aittir. 310 metre genişliği ve 20 metre yüksekliği vardır.

Höyük Nedir Kısaca Sizlere Anlattığımız Yazımız İçin Yorumlarınızı Hemen Bizlere Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.