Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Nisan 2021

Hormonların Eksik ya da Fazla Salgılanması Vücutta Ne Tür Rahatsızlıkların Ortaya Çıkmasına Yol Açabilir?

Bu yazımızda hormonların eksik ya da fazla salgılanması vücutta ne tür rahatsızlıkların ortaya çıkmasına yol açabilir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Vücudun iç dengesini sağlayan hormonal sistemdir. Endokrin sistem olarak da bilinen hormonal sistem, vücutta birçok dengenin sağlanmasına yarar. Vücut dengeleri organların bulundurduğu bezlerden salgılanan sıvılarla sağlanır. Vücutta bütün hormonların salgılandığı bazı bezler bulunmaktadır.

Hormonların eksik ya da fazla salgılanması vücutta rahatsızlıklara yol açabilir. Bunlar baş ağrısı, mide bulantısı, öden oluşması, aşırı duygusallık, depresyon, panik atak, histeri, titreme, baş ve boyun ağrıları, depresyona bağlı ağrılar oluşmasına neden olabilir. Hormonların düzenli çalışması için düzenli beslenmek ve spor yapmak gerekir. Beslenme ve spor sağlığın başıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. kazım dedi ki:

    Hormonların eksik ya da fazla salgılanması vücutta bazı rahatsızlıkların ortaya çıkmasına yol açar. Bunlar metabolik hastalıklardır. Hormonlar, vücudumuzdaki salgı bezlerinden salınarak kana karışır ve organlarda etkisini gösterir. Hormonlar; gelişme, büyüme, üreme, tansiyon, vücut ısısı, beyin, bağırsak ve diğer organların sağlıklı çalışmasını sağlar.

Yorum Yaz