Hipotez Ve Teori Arasındaki Fark Nedir

Hipotez ve teori arasındaki fark konusunda sizlere bu yazımızda bilgi vereceğiz.

Gözlemler sonucunda meydana gelen verilere bağlı olarak oluşturulan, kesin olmayan öneri şeklindeki genellemelere hipotez adı verilir. Hipotez adı verilen bu önermeler çeşitli yöntemlerde kontrol edilir. Bu kontroller sonucunda hipotezin geçerli olup olmadığı açıklığa kavuşur. Belirli bir zaman diliminden sonra hipotez tekrar kontrol edilir ve doğruluk derecesine bakılır. Eğer hipotez kesinleşiyor ise hipotez, teori adını alır.

Hipotezlerin yardımları ile desteklenen ve başka bir teori ile doğruluğu çürütülmeyen, bilimsel gerçekliği uzun zaman süren bilimsel çözümlemelere Teori (Kuram) adı verilir. Teoriler, sistematik bir şekilde düzenlenmişlerdir. Teoriler, olayları deneysel yollarla açıklığa kavuşturan ve bilimleri kendine konu alan temellerdir. Kısacası teori, doğada gerçekleşen olayları açıklayan, ispatlanmış bilimsel çözümlemelerdir diyebiliriz.

Teori ve hipotez kavramları genellikle birbirleri ile karıştırılırlar. Hipotez, olayları açıklamak için öne sürülen önermelerdir ve doğruluğu kanıtlanmamıştır. Teori ise bir çok bilim adamı tarafından deneyler ve gözlemler sonucunda doğru bilgi olarak kabul edilen bilimsel ifadelerdir.

Hipotez Ve Teori Arasındaki Fark Nedir Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

9 yorum

  1. Sık sık kullanılan ancak toplum tarafından tam olan bilinmeyen tanımlara tam açıklık getirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Buna bir de pratik eklenirse daha mı iyi olur diye düşünüyorum. Yani; Hipotez (1) Teori (2) Pratik (3) sıralaması doğru olurmu?

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.