Hinduizm, Budizm, Yahudilik ve Hristiyanlığın Kutsal Kitaplarının Adları Nelerdir?
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ağustos 2018

Hinduizm, Budizm, Yahudilik ve Hristiyanlığın Kutsal Kitaplarının Adları Nelerdir?

Bu yazımızda hinduizm, budizm, yahudilik ve hristiyanlığın kutsal kitaplarının adları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Dünya üzerinde muharref olarak ya da insanların manevi değerler olarak ortaya koyduğu ahlaki ve beşeri hukuk kurallarından oluşan inanışlar bulunmaktadır. Hepsinin de kendi özgü coğrafyaları bulunmaktadır. Ayrıca kendine özgü inanç kaynakları da bulunmaktadır. İnsanların bu kaynaklara göre yaşaması bu inanışların din olarak algılanmasına neden olmaktadır.

Hinduizm, Hindistan coğrafyasında etkili olan bir inanıştır. Kutsal olarak “Vedalar” isimli bir kitap, bu inanışa kaynaklık etmektedir. Budizm inanışında ise “Tipitaka”, “Mahayana Sutraları” şeklinde kaynaklar bulunmaktadır. Yahudilik’te ise kutsal kitap olarak peygamberlerine indirilen Zebur bulunmaktadır. Fakat tahrif edilmiştir. Bu nedenle “Talmut” isimli bir kaynak bulunmaktadır. Hristiyanlık’ta ise İncil tahrif edilmiştir. Onlar da “Kitab-ı Mukaddes”e inanmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. tansu dedi ki:

    Hinduizm ve Budizme ait bir kitap yok diye biliyorum. Bu tarz dinler hak din olmadığı için onlara da kitap inmemiş bu kitaplar nereden çıkmış ki ?

    1. tankut dedi ki:

      teşekkür ederim, tam istediğim gibi, kısa ve güzel olmuş, elinize sağlık, okulun en güzel kızı olarak yazıyorum, kimse kıskanmasın. :)

Yorum Yaz