Heyelanın Çevreye Verdiği Zararlar

Heyelanın çevreye etkileri hakkında bilgi kısaca özet, Heyelanın çevreye verdiği zararlar, Heyelanın çevreye verdiği zarar

Heyelan halk arasında toprak kayması olarak da adlandırılmaktadır. Genellikle daha eğimli bölgelerde karşımıza çıkan bu doğa olayı, yoğun yağış alan bölgelerde ıslak toprak nedeniyle olur. Devamlı olarak yoğun yağış altında kalan toprak, yüzey de eğimli olduğunda yumuşar ve iyice ağırlaşmış kütlesiyle kayar. Karadeniz Bölgesinde yoğun yağış ve fazla miktarda eğim görülmektedir. Burada su toprağın daha kayganlaşmasını sağlar ve toprak zamanla yerinden hareket etmeye başlar.

Toprak Kaymasının Zararları

Toprak kayması olayından çok büyük toprak kütlelerinin yer değiştirmesinden bahsedilmektedir. Toprağın yer değiştirdiği alana göre kayıplar değişse de genellikle can ve mal kaybına neden olabilecek bir afettir. Yerleşim olan bölgelerde toprak kayması görüldüğünde elbette ki daha büyük kayıplar görülecektir. Sadece insanlar değil hayvanlar da bu olaydan etkilenebilmektedir. Ayrıca kayma gerçekleşen toprak üzerindeki ya da heyelan altında kalan bölgedeki tarım alanları, ağaçlar da zarar görebilir. Tüm bu bahsettiğimiz zararlar yüksek kütleli bir toprak parçasının altında kalınmasından dolayı olmaktadır.

Bunun yanında bazı heyelan örnekleri vardır ki, yolları kapatırlar, ulaşımı imkansız hale getirirler. Böyle heyelanlarda yoldan geçen arabalar ve insanlar da zarar görebilmektedir.

heyelan-toprak-kaymasi-somut_net

Heyelanın Çevreye Verdiği Zararlar Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

 

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.