Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Temmuz 2021

Hendek Savaşının Nedenleri ve Sonuçları

Hz. Muhammed’in peygamberlik mertebesine eriştiği dönemlerde, onun yaşamış olduğu Arap coğrafyası Cahiliye Dönemi adı verilen bir dönemin içerisinden geçiyordu. Bu dönemde orada yaşayan insanlar ilim, sanat gibi konularda hiçbir gelişme gösterememekle birlikte içki içmek, putlara tapmak gibi kötü alışkanlıklara da sahiplerdi. Böyle bir dönem içerisinde Hz. Muhammed, Araplar arasında İslamiyeti yaymayı başarmış ve onları doğru yola sevk etmek için hayatı boyunca çaba göstermiştir.

Ancak Mekke’nin ileri gelen güçlü kimseleri arasında Hz. Muhammed’in Allah’ın adını yayması rahatsızlık getiriyordu. Çünkü İslamiyet, o dönemde insanların alışkanlık haline getirdiği birçok şeyin günah olduğunu söylüyor, kölelik, putlara tapma gibi sistemleri yasaklıyordu. Bu sebepten dolayı Hz. Muhammed’e inanmayan kişiler, onu sürekli ortadan kaldırmak için çaba göstermişlerdir.

31 Mart 627 yılında yaşanan Hendek Savaşı da iki taraf arasında geçen savaşların sonuncusu olarak tarihte yerini almıştır. Müşriklerin zulmüne dayanamayan Müslümanlar, dinlerini rahat yaşayacakları bölgelere göç etmek zorunda kalmışlardır. Hendek Savaşı’nın nedeni, Müslümanlık anlayışının ve Müslümanların müşrikler tarafından ortadan kaldırılma arzusu olmuştur.

Savaş öncesinde hazırlık yapan Müslümanlar, Medine’nin çevresine hendekler kazmışlar ve bu şekilde düşman saldırısını engellemişlerdir. 20 gün süren kuşatma boyunca zorlu çöl şartlarına daha fazla dayanamayan müşrikler, kuşatmayı kaldırmış ve verdikleri büyük kayıplar ile Mekke’ye geri dönmek zorunda kalmışlardır. Bazı kaynaklarda yer alan bilgilere göre bir fırtınanın, müşriklere büyük kayıplar verdiği de söylenmektedir. Savaş, bu şekilde Müslümanların zaferi ile sonuçlanmıştır.

Hendek Savaşının Nedenleri ve Sonuçları Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. mine dedi ki:

    Ya biraz uzun değil mi hendek savaşının sebep ve sonuçları kısa ve maddeler halinde olması iyi yani teşekkürler.

Yorum Yaz