Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ekim 2021

Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Bölümü Tanıtımı:

Hayvan yetiştiriciliği (besicilik) programının amacı, büyük ve küçükbaş hayvanların beslenmesi ve üretilmesi alanında çalışacak teknik insangücünü yetiştirmektir. Hayvan yetiştiriciliği (besicilik) teknikerleri, kamu sektöründe veya özel sektöre ait çiftliklerde ve mandıralarda çalışabilirler veya kendileri özel hayvan çiftliği kurabilirler.

Programın Amacı: Hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı (besicilik)programının amacı, büyük ve küçükbaş hayvanların beslenmesi ve üretilmesi alanında çalışacak teknik insangücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı (besicilik) programında fizyolojiye giriş, özel biyokimya, hayvan besleme ilkeleri ve yemleme, küçük işletmeler, hayvan sağlığı ve hijyen, arıcılık, tavukçuluk, kooperatifçilik, hayvansal ürünler teknolojisi gibi dersler okutulmakta ve uygulamalar yaptırılmaktadır.

Gereken Nitelikler: Hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı (besicilik) programına girmek isteyenlerin, ortalamanın üzerinde bir genel akademik yeteneğe sahip, biyolojiye ve ekonomiye ilgili, hayvan yetiştirmekten hoşlanan,girişimci kişiler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı (besicilik) programını bitirenlere “Hayvan Yetiştiriciliği Teknikeri” ünvanı verilir. Hayvan yetiştiriciliği teknikeri büyük ve küçükbaş hayvanların bakımı, beslenmesi, üretilmesi ile ilgili çalışmaları yapar. Hayvanlar için sağlığa elverişli ahır ve ağılların yapımı, bunların temizliği, hayvanların merada taze otla veya kışın kuru yemle beslenmesi, kesime hazır hale gelen hayvanların pazarlanması ile ilgili işleri, zootekni alanında uzmanlaşmış ziraat mühendisinin gözetim ve denetimi altında yürütür.

Çalışma Alanları Hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı (besicilik) teknikerleri kamu sektöründe veya özel sektöre ait çiftliklerde ve mandıralarda çalışabilirler veya kendileri özel hayvan çiftliği kurabilirler.

Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Nedir, Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Ne İş Yapar, Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Maaşları, Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı İş İmkanları, Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı İş Çalışma Alanları, Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Mesleği Hakkında Bilgiler, Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Bölümünün Geleceği, Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Bölümü Tercih Edilir mi, Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Tanıtımı, Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Mezunları Ne İş Yaparlar , Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı İş Bulma Durumu

> Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Tarık dedi ki:

  Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı mezunlarının ünvanının karşılığı Veteriner Sağlık Teknikerliğidir. Çünkü bu okulu okurken herkes veteriner sağlık teknikeri olacam diye okumuştur. Ama YÖK ün iş bilmezliğinden masa başında iş yaptığından çalışma hayatını ve sahayı bilmediğinden dolayı Hayvan Sağlığı mezunlarına bu ünvanı vermemiştir. Bu okul mezunları 1995 yılından beri mezun vermektedir. Dersleri Veteriner Fakültesi ve Ziraat Fakülteleri ile uyumludur. YÖK ve Devlet Personel Başkanlığı tarafından kaderlerine terk edilmiş kazandıkları ünvanları ve tüm kazanımları gasp edilmiştir. Açıköğretim fakültesi laborant ve Veteriner sağlık ve veteriner sağlık mezunları uzun yıllar 8 tane mesleki ders görerek, uygulama yok, staj yok, bir tane hayvanı görse ırkını bilmez, mikroskop kullanmayı bilmez, dikiş atmaktan bihaber, iğneyi enjeksiyonu bilmez sıfır uygulama ile yıllarca mezun edip edip veteriner sağlık teknikeri ünvanı verdiler veteriner sahaya sürdüler ülke hayvancılığının halini görüyorsunuz. Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı mezunları 30 tane mesleki dersi veteriner hekim ve ziraat yüksek mühendisi hocalar eşliğinde, okulun kendi kliniğinde, laboratuvarlarında, uygulama çiftliklerinde ders ve staj zorunluluğu olarak mezun olmuşlar ve sıkı bir eğitimden geçmişlerdir. YÖK te Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı mezunlarının ünvanını ellerinden alan komisyonda kimler var çok merak ediyorum. Veteriner hekim ve Ziraat Mühendisi olmayan hayvan ile ilgili en ufak bir bilimsel bilgi sahibi olmayan kendilerine bilim insanı diyen insanlar tarafından ünvan ve yetki gaspına maruz bırakıldılar. Mağduriyet yaşamayın diye sağlık teknikeri ünvanı kullanın dediler ama veteriner sahada veteriner sağlık teknikeri sayılmayanlara yaşama imkanı verilmiyor.

 2. Yakup gundogdu dedi ki:

  Eskiden bu isi koylerde arazisi hayvani olmayan insanlar yapardi adinada HIZMEKER Derlerdi cay be meger bizim universiteler hizmeker bile yetistiriyormus. Gururlandim valla. Onun icin universitelerimuz dunya siralamasinda dereceye giremiyor.

 3. havin dedi ki:

  Nasil tercih ediliyo ve meslek hakkinda daha ack bilgi verin mesela istedigim hayvanla ilgilene bilirmiyim yada is olanaklari nasl

 4. Kadir dedi ki:

  Nasıl tercih yapılıyor

 5. ali Özdemir dedi ki:

  Hayırlı günler.ben Burdur da küçük baş hayvancılık yapmaktayım merinos cinsi koyun yetiştiriciliği yapıyorum.yalnız yaptığım bu işi daha profesyonel olarak yapmak istiyorum.lise mezunuyum.yaptığım işin okulunu okumak istiyorum.Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler.

 6. engin dedi ki:

  hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı bölümünün taban puanı kaç

Yorum Yaz