Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ekim 2021

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Özeti

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları özeti
Harry Potter ve Ölüm Yadigarları özeti kısa
Harry Potter ve Ölüm Yadigarları kitabının özeti

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları kitabının özeti aşağıda verilmiştir ;

Harry Potter Ölüm Yadigârları Özeti

Yazarın büyük bir itina ile yazdığı, önceki bölümlerdeki soru işaretlerinin her birini tek tek cevaplara bıraktığı serüvenin son romanı, 3’lüyü maceradan maceraya sokar.. Dumbledore’un ölümünden sonra kendini yeni yeni toparlayabilmiş olan Harry Potter, hortkulukları arayıp bulma görevini zayıf omuzlarına yüklenmiş durumda; üstelik ne yapacağı hakkında kendisine hiçbir bilgi bırakılmamış..
Lucius ve diğer ölüm yiyenler Azkaban’dan kaçarlar, Ölüm yiyenler Malfoy’ların evinde toplanıp Privet Drive’den ayrılırken yapacakları saldırıyı planlarlar. Dumbledore’un geçmişi ile ilgili birçok bilginin yer aldığı kitapta, Rita Skeeter’in; “Dumbledore’un Hayatı ve Yalanları” adlı kitabının reklamını gazetede gören Harry sinirden köpürür. Dursley ailesi Privet Drive’i terk edip yoldaşlığın korumasına girer ve Privet Drive’dan kaçış için 6 kişi çok özlü iksirle Harry olur. Harry ve Hagrid uçan motosikletleyken Hedwig öldürülür, sonrasında Hagrid motosikletten düşer ama sadece yaralanır. Moody kaçış sırasında ölür ve cesedi bulunamaz, George’un bir kulağı kopar ancak onun dışında sağlık sorunu olmaz. Sihir Bakanı’nın gelip Dumbledore’un vasiyetini açıklaması, Ron’a Püfür, Hermione’ye eski günlerde yazılmış bir çocuk kitabı, Harry’ye ilk yakaladığı snitch ve Gryffindor’un kılıcını bırakması herkesi şaşırtır. (Gryffindor’un kılıcına bakanlık el koyar.) Kingsley’nin patronusu bakanlığın ele geçirildiği ve bakanın öldürüldüğünü bildirir. Harry, Hermione ve Ron ölüm yiyenlerden kaçmak için cisimlendikleri yerde başka ölüm yiyenlerle karşılaşırlar ve onları alt edip Grimmauld’a yerleşirler. R.A.B ‘in Sirius’un kardeşi olduğu ortaya çıkar. (Regulus Arcturus Black) Snape Hogwarts’ta müdür olur ve 2 ölüm yiyen de (Alecto ve Amycus) boş olan profesörlük görevlerine gelirler. Voldemort, Gregorovitch(Krum’un asasının yapımcısı)’in peşindedir ve Madalyon, Ron’un ruhsal dengesini bozup onu normal halinin dışında agresif bir karaktere büründürmektedir. Ron üçlüden ayrılır. Harry ve Hermione Godric’s Hollow seyahat ederler ve Bathilda ile karşılaşırlar, (Sihir tarihi kitabının yazarı) Bathilda, Voldemort’un kurduğu bir tuzak çıkar ve Voldemort olay mahaline gelir. Harry bayılır, bu sırada Hermione bir patlatma büyüsü yapıp Harry’le kaçmayı başarır. Patlatma büyüsü Harry’nin asasını tamir edilemez bir biçimde parçalar. Harry gördüğü bir patronusun ardından gider ve Ron’la karşılaşırlar. Ron kılıcı almasına yardım ederler ve madalyonu kılıçla parçalarlar. Hermione, Dumbledore’ un kendisine miras bıraktığı kitapta ve Dumbledore’un Grindelwald’a yazdığı mektupta aynı işareti görür. Fleur ve Bill’in düğününde Viktor Krum, bu işaretin Grindelwald’ın işareti olduğunu söylemiştir. Luna’nın babası bu işaret için “Deathly Hallows”(Ölüm Yadigârları) diyor – 3 kardeşin hikayesi çocuklara anlatılan bir öyküden ibarettir.

Hikaye Deathly Hallows adında 3 nesneden bahseder:

1. Mürver Asa: Her asanın üstünü ve her düelloda galip gelecek asa.
2. Diriltme Taşı: Ölüleri tam olarak olmasa da bir şekilde geri getiriyor; ancak yaşama tam olarak döndüremiyor.
3. Görünmezlik Pelerini: Yıllar eskitemiyor, büyüler zarar veremiyor, altındaki kişiyi sonsuza dek saklayabiliyor.

Voldemort “Yaşlı Asa'” yı aramaktadır. Harry bu hikayeyi aptalca bir şekilde saplantı haline getirir; ardından üçlü yakalanır çünkü “Voldemort” sözcüğü üzerine bir büyü yapılımıştır; kim ismi ağzına alırsa Ölüm Yiyen’ler o kişinin yerini anında saptayabiliyorlardır. Üçlü Malfoy Malikanesine götürülür. Burada Hermione işkence görür, Ron ve Harry ise zindana atılır. Dobby zindandakileri kurtarırken ortalık karışır, Bu sırada Kılkuyruk Harry ve arkadaşlarına yardım eder ve Voldemort’un laneti ile kendi kendini boğarak öldürür. Dobby ise Bellatrix tarafından öldürülüyor. Yaşlı asayı arayan Voldemort, Grindelwald’ı bulur ve öldürür. Üçlü ve cincüce Griphook Gringotsa girme ve Bellatrix’in kasasına ulaşma planı yapmaya başlayıp yardımı karşılığında Griphook’a Gryffindor kılıcını vermeyi kabul ederler. Ron, Harry ve cincüce Griphook görünmezlik pelerini altında Diagon Yoluna giderler, Hermione ise Bella kılığındadır. Kasada Hufflepuff kupasını bulurlar, Griphook Gryffindor kılıcını alıp kaçarlar. 3’lü Gringotts’ u “yıka yıka” kaçtıktan sonra, Voldemort hortkulukların yerini kontrol etmek için yola çıkar. Harry, Ron ve Hermione öğrendikleri bilgiler doğrultusunda Hogwarts’ a gitmek üzere oradan ayrılırlar. Neville, Aberforth’ un çağırmasıyla üçlüyü yeni bir tünel vasıtasıyla Hogwarts’ ta bulunan ihtiyaç odasına götürür, McGonagall ise Ravenclaw ortak salonunda Amycus ve Alecto’ yu alt edip ve bağlar. Profesör McGonagall tüm okulu toplar, isteyenlerin Domuz Kafası’na geçitten geçerek kaçmalarını söylerler. Kalanlarla Voldemort’ a karşı savaşacaklardır! Snape süpürgesiz olduğu halde uçarak okuldan kaçar. Tacın ihtiyaç odasında olduğunu anlayan Harry oraya gider burada Malfoy çetesi ile savaşırlar. Crabbe büyülü bir ateş yapıp tüm odayı aleve verirler. Hortkuluk bu sayede yok oluyor. Voldemort “yaşlı asanın” kendisinde iyi çalışmadığını, eski sahibini kendisinin öldürmesi gerektiğini söyler, önceki sahibini Snape öldürdüğünden ve yeni sahibi Snape olarak göründüğünden Snape’i öldürür.
Harry, Voldemort’ un çağrısı üzerine Yasak Orman’ a gider, Neville’e eğer dönmezse yılanı yani Nagini’ yi öldürmesini söyler. Harry Voldemort kendisine Avada Kedavra lanetini yaptıktan sonra kendisini King’s Crossta bulur, ölmüştür. Burada Dumbledore ve Harry çok uzun bir konuşma yaparlar. Voldemort 4. kitapta bedenine kavuşurken Harry’nin kanını kullandığı için Harry bir şekilde hala dünyaya bağlıdır, yani aslında ölmemiştir ve geri dönebilmektedir. Harry bu konuşmalar sonunda geri dönmeyi seçer… Savaş tekrar başlar. Öğrenciler okula doğru çekilince Ölüm Yiyenler saldırır, bu arada da Harry görünmezlik pelerinini üstüne geçirip aradan sıyrılır. Büyük salonda son çarpışma başlar ve son ayakta kalan 2 düellocu; Bella ve Voldemort olur. Molly Weasley, Bellatrix’i öldürür, Voldemort bunun üzerine deliye dönüp ona saldıracakken Harry pelerini üzerinden atıp bir kalkan büyüsü(Protego) yapar. Kimseye müdahale etmemelerini söyleyerek Voldemort’la karşı karşıya gelirler. Aralarında uzunca bir konuşma oluyor, heyecan doruktadır. Harry, Voldemort’a Tom Riddle diye hitap etme cürretini göstererek tüm hatalarını yüzüne vururr. Voldemort şaşkın; ama bir o kadar da ilgisiz… Birkaç dakikalık konuşma sonrasında Voldemort, “Avada Kedavra!”, Harry de Draco’ nun asasıyla “Expelliarmus!” diye bağırıyor. Büyüler çarpışıyor, Voldemort ölür ve asası Harry’nin eline geçer. Bunun sebebi bellidir; Mürver asanın gerçek sahibi Harry’dir ve Voldemort’un laneti asanın gerçek sahibini vurmamasını sağlayarak geri tepmiştir. Ardından Harry Hogwarts’daki müdür odasına döner ve tablodaki Dumbledore ile aralarında kısa bir konuşma geçer, Dumbledore’un gözleri dolu doludur.. Harry o asanın gücü ile kırılmış eski asasını onarıp asayı eski yerine, yani Dumbledore’ un mezarına koyuyor. Kingsley geçici bakan olarak atanıyor.

19 Yıl Sonra..

Harry ve Ginny evleniyorlar… 3 çocukları oluyor.
İsimleri: Albus Severus Potter, James Potter ve Lilly Potter

Hermione ve Ron evleniyorlar… 2 çocukları oluyor.
İsimleri: Hugo Weasley ve Rosie Weasley

Draco Malfoy Astoria Greengrass ile evleniyor… 1 çocuğu oluyor.
İsmi: Scorpius Malfoy

Neville Longbottom Hogwarts’da Bitkibilim Profesörü oluyor.

James Albus’un Slytherin’e seçilme olasılığı ile dalga geçer, Harry ise Albus’u Hogwarts’a uğurlarken Ginny’nin duyamayacağı bir şekilde ona Albus “Severus” diye seslenir ve şöyle der;

“Adın iki Hogwarts Müdürü’nün adlarından oluşuyor ve onlardan biri Slytherin’liydi ve hayatım boyunca gördüğüm en cesur büyücüydü…”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz