Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2021

Harry Potter ve Ateş Kadehi Kitap Özeti

Harry Potter ve Ateş Kadehi özeti
Harry Potter ve Ateş Kadehi özeti kısa
Harry Potter ve Ateş Kadehi kitabının özeti

Harry Potter ve Ateş Kadehi kitabının özeti aşağıda verilmiştir ;

Harry rüyasında Voldemort’ u malikanesinin bahçevanını öldürürken görür. Aslında çok yaşlı olan bahçevan Bryce gerçekten Voldemort tarafından öldürülür ve kilometrelerce öteden Harry’nin alnındaki yara sızlar. Harry, Sirius Black’ e yazar ve durumu anlatır. Weasley’lerden Dünya Quidditch Kupasına katılması için davetiye gelince Dursley ’lerden kaçmayı başarır. Maçtan sonra, kafalarına kukuletalar takan bazı büyücüler Muggle bir aileyi havaya yükseltir. Gökyüzünde Voldemort’un karanlık işareti görülünce, ev-cini Winky sahibi Mr.Crouch tarafından suçlanır. Harry kafalarında kukuleta olan büyücülerin Voldemort’un yandaşları olduğunu öğrenir. Yeni yıla başlamak üzere arkadaşları ve Harry Hogwarts ’a dönerler ve okullarının Üçlü Büyücü Turnuvasına katılacağını öğrenirler. Öğrenciler ayrıca yeni Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmenleriyle tanışırlar; Çılgın-Göz-Moody . Bu arada Rita Skeeter adındaki gazeteci de Sihir Bakanlığıyla ilgili kışkırtıcı makaleler yazmaktadır.Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersinde Harry üç affedilmez büyüyü öğrenir; bunlardan biri ölüm büyüsü olan Avada Kedavra’dır. Harry bu büyünün ailesi için kullanıldığını da öğrenmiştir. Bu arada, Hermione Winky ve diğer Ev Cinleri’ne yardım etmek için Ev Cini Refahını İlerletme Topluluğu’nu kurmuştur. Harry ise Sirius Black’ın dedikodu ve bazı belirtilerden ötürü kuzeye uçtuğunu öğrenip üzülür. Ekim’in on üçüncü günü Durmstrang ve Beauxbatons’dan öğrenciler gelir. Aralarında Quidditch oyuncusu Viktor Krum da vardır. Üçlü Büyücü Turnuvasının kuralları açıklanır. Herbir okuldan üç öğrenci katılacak ve katılımcı 17 yaşında veya daha büyük olacaktır. Katılmak isteyen öğrencilerin adlarını seçimi yapacak olan Ateş Kadehi’ne koymaları gerekmektedir. Herkesi şaşırtan olay ise; kadehin Harry’ninki dahil dört isim seçmesi olmuştur. Birçok kişi Harry’nin isminin kadehe nasıl girdiğini merak eder. Fakat Harry’yi asıl inciten Ron’un kendisine inanmaması olur. Okulda yapılan bir tören sırasında Harry gazeteci Rita Skeeter ile tatsız bir röportaj yapar.
Harry, Gelecek Postası’nda Rita Skeeter’ın kendisiyle ilgili yazdığı makaleden sonra keyifsizdir. Hagrid, Harry’ye Turnuvanın ilk bölümünde geçmek zorunda oldukları dört ejderhayı gösterir. Harry, kendisi, Victor Krum ve Fleur D elacor ’ün ejderhalarla ilgili herşeyi bildiğini farkedince Cedric Diggory’e de söyler. Sirius Black, Harry’ye Gryffindor’un şöminesi başında görünüp Karkaroff’un Azkaban’dan kaçan bir Voldemort yanlısı olduğunu anlatır. Yarışmada Harry ve Victor Krum ilk mekanda berabere kalırlar. Harry ve Ron Yılbaşı Balo’su için zamanları kalmadığını fark ederler. Harry sonunda cesaret edip Cho Chang’i davet eder fakat o Cedric Diggory ile gidecektir. Ron ise Fleur Delacor Kabul etmeyince Hermione’yi davet eder. Hermione de Victor Krum’la katılacaktır.
Sonunda Harry ve Ron Patil kardeşlerle partiye giderler. Harry ve Dobby Yılbaşı’nda Dobby’nin en sevdiği giyecekler olan çoraplarını değişirler. Yılbaşı Balosu’nda Harry ve Ron Hermione ve Victor Krum’u bahçede flört ederken görünce şaşırırlar. Hagrid’in de Bayan Maxime’e yarı dev olduğunu söylerken kulak misafiri olurlar. Cedric Harry’ye iyiliğinin karşılığını verir. Bu arada akşam Moody ile karşılaşan Harry ona Çapulcu Haritası’nı ödünç verir ve Snape’in odasını aradığını duyunca şaşırır. Harry, Turnuva için çaresizce büyü ararken Dobby yardıma yetişir ve suyun altında nefes almasını sağlayacak büyülü bir bitki verir. O da Ron’u Denizhalkının elinden kurtarır ve diğer yarışmacıların da tutsaklarıyla görünmesini bekler. Sonunda Fleur’un kardeşi Gabrielle’i su canavarından kurtarır. Zaman sınırını aşmasına rağmen fazladan puan alır ve Cedric ile berebere kalırlar.Harry ve arkadaşları Hogsmeade yakınlarındaki bir mağarada Sirius Black ile buluşurlar. Sirius onlara Crouch’un oğlunun Voldemort yandaşlarınca yakalanıp Azkaban’a götürüldüğünü ve orada nasıl öldürüldüğünü anlatır. Hepsi aylardır görünmeyen Crouch’un nerede olduğunu merak ederler. Sonra okula dönerler. Harry Turnuvadaki yeni görevini öğrenir. Bu arada Krum’a saldırılır. Harry Kehanet sınıfında korkunç bir rüya görür. Yine yara izi sızlar. Dumledore’un ofisinde bazı gerçekleri öğrenir: Neville’in ailesine olanlar ve Crouch’un başına gelenler gibi.Harry Turnuvadaki üçüncü görev için çalışmaktadır. Ona yarışmacıların ailelerinin gelip seyredeceği söylenir. Mrs.Weasley ve Bill de Harry’ye sürpriz yaparlar. Harry labirente doğru gider. Fleur’ün çığlığını duyar.Ona biri saldırmış ve labirent’in dışına atmıştır. Daha sonra Harry Krum’u Cedric’e büyü yaparken yakalar ve onu durdurur. Sonra Sfenks’e ulaşır ve bilmecesini çözer. Kupaya ulaşmak üzereyken Cedric’in de ulaşmak üzere olduğunu görür. Onu dev bir örümcektan kurtarır ve Turnuvanın sonunda Cedric ve Harry kupayı bereberce Hogwarts için alırlar. Fakat kupayı alınca aniden Kılkuyruk ve Voldemort’un onları beklediği Little Hangleton’daki mezarlığa transfer olurlar. Kılkuyruk, Cedric’i öldürür, Harry’yi de bir mezara bağlar. Harry’nin kanı ve kara büyüyle Voldemort tekrar canlanır. Yandaşlarından Lucius Malfoy da oradadır. Voldemort, Harry’yi duelloya davet eder.Fakat asaları birbirine altın bir iple bağlanır. Harry’nin ailesi dahil tüm ölenlerin hayaletleri asadan çıkınca, Harry ailesinin yardımıyla anahtar olan kupaya ulaşır ve Hogwarts’a geri döner. Orada Dumbledore’dan olanları öğrenir. Okulun kapanış yemeğinde Dumbledore bir konuşma yapar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Çağıl dedi ki:

    Merhaba sayfanız harbiden çok güzel, ödevimde kullandım, benim adım Çağıl, ben Harry Potter ve Ateş Kadehi Kitap Özeti yazısına 10 puan veriyorum çünkü hoca 100 verdi. :)

Yorum Yaz