Harita Kadastro Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Harita Kadastro bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Harita Kadastro Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Harita Kadastro Bölümü Tanıtımı:

Harita kadastro programının amacı, barj, imar, kadastro, yol, sulama, kurutma gibi önemli projelerin alt yapısını teşkil eden harita ve planların yapım ve uygulama işlerinde bizzat çalışacak mühendis ile işçi arasında uygulayıcı insan gücü yetiştirmektir. Harita kadastro teknikerlerinin tüm kamu kuruluşlarında ve özel kuruluşlarda iş bulma ve çalışma olanakları vardır. Ülkemizde gelecekte de harita kadastro alanlarında yetişmiş bilgi ve beceri sahibi, uygulayıcı elemanlara gereksinim duyulacaktır.

Programın Amacı: Harita kadastro programının amacı, baraj, imar, kadastro, yol, sulama, kurutma gibi önemli projelerin alt yapısını teşkil eden harita ve planların yapım ve uygulama işlerinde bizzat çalışacak mühendis ile işçi arasında uygulayıcı insangücü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Harita kadastro programında, matematik, fizik,ekonomi, mesleki trigonometri, taşınmaz mal hukuku ve mevzuatı, kadastro tekniği, genel fotogrametri, teknik bilimler, imar uygulaması, kartografya, yol, su uygulaması gibi dersler okutulur.

Gereken Nitelikler: Harita kadastro programına başvuracakların arazi çalışmalarına, çizim, hesaplama ve uygulama faaliyetlerine katılabilecek nitelikte; bedence sağlam kimseler olması gereklidir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Mezunlara “Harita Kadastro Teknikeri” ünvanı verilir. Bu mezunlar harita kadastro mühendisinin oluşturduğu plan ve arazi uygulamalarına yardımcı olabilecek nitelikte işler yapabilmektedirler.

Çalışma Alanları: Harita kadastro teknikerlerinin tüm kamu ve özel kuruluşlarda iş bulma ve çalışma olanakları vardır.Ülkemizde gelecekte de harita kadastro alanlarında yetişmiş bilgi ve beceri sahibi, uygulayıcı elemanlara gereksinim duyulacaktır.

Harita Kadastro Nedir, Harita Kadastro Ne İş Yapar, Harita Kadastro Maaşları, Harita Kadastro İş İmkanları, Harita Kadastro İş Çalışma Alanları, Harita Kadastro Mesleği Hakkında Bilgiler, Harita Kadastro Bölümünün Geleceği, Harita Kadastro Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Harita Kadastro Bölümü Tercih Edilir mi, Harita Kadastro Tanıtımı, Harita Kadastro Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Harita Kadastro Mezunları Ne İş Yaparlar , Harita Kadastro Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Harita Kadastro İş Bulma Durumu

> Harita Kadastro Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

82 yorum

 1. Gümüşhanede harita mühendisliği okuyorum 1. Sınıftayım yıl sonunda inşaat mühendisliğiyle
  Çift anadalmı yapsam yada ktü ye geçişmi yapsam daha iyi olur benim için.

 2. meslek lisesi bilgisayar bölümü okumaktayım. orman işletme müdürlüğünde kadastro servisinde staj görüyorum. zevkli bir iş. gitmek için ne yapmak lazım. bilgisi olan yardımcı olsun.

 3. Merhaba ben temel lise and lisesi cıkıslı bırıyım. gazi üni 4 yıllık tapu ve kadostro bu sene ilk mezunlarını vermiş bende bu bölümü düşünmeye başladım mezunların şimdiki durumları nasıl oldu veya 4 yıl bu bölümü okuyup herşey boşa gidebilir mi?? aydınlatırsanız cok sevınırım tercihler bitmeden

 4. İş imkaninin en bol olduğu bolumlerden birisi ben iki yillik harita kadastro mezunuyum hiç dusunmeyin Afyon kocatepe mezunuyum sinifimdaki herkes iş buldular devlette çok açik var ozel sektor de havada kapiyor arkadaşlar tavsiye ederim .

 5. Arkadaslar bu harita kadastriya girersek devlete atanma sansimiz nedir , ozelden alacagimiz maas falan veyada seneye calisip baska bir bolumemi gitmeliyim lutfen bilen birisi yardimci olsun.

 6. arkadaşlar ben tm ciyim akdeniz ünüveristesine puanım yetiyor bu bölümü okumak için birçok özellik bende var aklıma bitek çizim takılıyor acaba çizimler zormu örnek verecek olursak sizden ne çizmenizi istiyorlar yardımcı olursanız sevinirim

 7. Merhaba arkadaşlar benım bir tanıdım bana imkan sağlayacak beni yanina alacak sıtaj görücem yanında ama ilk giriş 1.500 sonra artacak. Acık liseye yeni yazıldım 18 yasındayım lise bitince üniversite de bu bolumu okuyacağım demek istediğim okul olmadan girdiğimde problem olmaz degilmi. İşi yaparak öğrenincem şimdi sonra 5 yıla kadar diplomam olucak sizce iyimi herkes okuyarak yapıyorken yorumlardan farklı birşey paylaştım teşekkürler.

 8. Arkadaşlar nu bölüm 2. sınıf okuyorum sayısalı iyi olmayan arkadaşlar zorluk çekebilir. Arazi koşullarına uyum sağlamanız gerekir bu bölüm de sıcak ve soğuk havaya karşı.
  Trigonometri, mesleki hesaplama, çizim dersleri ve en önemlisi arazi ölçmeleri derslerinde başarılı olmak gerekir.
  Kullanılan ölçüm aletlerine hakim olmak şart.
  mezun olduktan sonra devlet kpss ataması yüksek puan ve alım az fakat özel sektör de iş imkanı çoktur.
  Bu mesleği sevmeyen insan yapamaz ya masa başı çizim yada arazide olacaksınız ve buda extra bir fizik gücü ister. Bu mesleği ömür boyu yapacağınızı unutmayın 45-50 yaşlar da arazi insanı yorabilir fakat benim gibi severseniz mesleğinizi tüm sıkıntılar eğlenceye dönüşür.
  Bir extra bilgi uyum içinde grup olarak çalışmaya açık olmalısınız, TEŞEKKÜRLER.

 9. Kimsenin geleceğine karışmak istemem ama yazmayın derim tabi mesleği çok seversinizdir o zaman yazın şöyleki inşşat sektörü taşeronlaştı iyi bi torpiliniz olmadığı sürece taşeronlarda çalışırsınız adam akılı paranızı tam alamazsınız adam size 1.500 der ay sonu elinize geçen para 500 olur bide bunun çalışma şartları var sıcakta çalışacaksınız yağmurda çalışacaksınız onu bilin bu dediklerim özel sektör bide devlet atamaları hepten sıkıntı tabi seviyosanız bu mesleği yapmak istiyosanız o ayrı konu

 10. Arkadaşlar Harita ve Kadastro okumak isteyen arkadaşlar ben arazide zoruk cekmem sıcakda soğukda çalışırım diyorlarsa bu bolumu yazabilirler erkekler için daha mantıklı bi bölüm iş imkanı özel sektörde iş rahat bulurusunuz asgari ucret başlarsınız tecrübe kazandıkça maaş artar 2500 lira alan arkadaşlarım var devlete girmeniz biraz sıkıntılı ama yine de 4 yıllık çoğu bolumden iyidir işsiz kalmazsınız …

 11. ben lise son öğrencisiyim.ygs sınavından ygs 1 puanım 190.Okul 40 puan felan veriyo harita ve kadastro bölümüne yerleşebilirmiyim.DÜZ LİSE.ACİL CEVAP BEKLİYORUM TEŞEKKÜRLER.

 12. Arkadaşlar Çok Zevki Bir Bölüm Ben Okuyorum Meslek Lisesinde Lise 2.Sınıfım Ders Olarak “Meslek Uygulamaları , Harita Hesapları , Medeni Hukuk” Var Ve Hepsine Çok Az Bir Gayret İle 5 Olacak Şekilde Yani Zor değil

  • Şu an en düşük maaşı 2000₺ ben okulumu okumadan bile 4 yıldır yapıyorum bu işi, okulu bitirip stajlarda kendini geliştirirsen ofis işi bağlar rahatça çalışabilirsin ?

 13. ya, bu harita topoğrafların hali ne olacak acaba. resmi olamazmıyız haritaya dahil hiç belgemiz yok. ilerde boşta işsiz günçsüz kalmayalım:) bununla ilgili bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın.

 14. arkdslar ben bu bölümde okumakdayım dersler çok zor değil ygs1 220 puanıyla yerleşirsiniz bu bölüm mezunları hiçbiri boşta kalmıyor özelde çalısanlar çok iyi maaşlar alıyorlar ama dediğim gibi kendinizi geliştirmeniz gerekk tanıdklarımdan özelde 2000 tl alanda war 7500 tl alanlarda war .

 15. antalyada m.a.ö.l harita ve kadastro varmı başka şehirde varsa kaydımı nasıl yaptırabilirim derslere nasıl girerim yada girmesem olurmu sadece sınava girsem olurmu biraz bilgi verirmisiniz 192 krediyi tamamlamama 86 kredi kaldı

 16. merhabalar
  oğlum ygs 5 den 196 aldı girme şansımız olurmu?
  acaba 4 yıllığa geçiş varmı
  yok ise açılması düşünülüyormu ?
  mezun olan öğrenciler hemen iş bulma imkanları oluyormu
  bilgilendirirseniz sevineceğim
  iyi çalışmalar dileğiyle

  • biraz geç oldu ama yazayım yinede. okursunuz umarım.ygs 1 puanıyla giriliyor bu bölüme 220 230 puanla çok rahat her üniversiteye girebilir.4 yıllığa geçiş var harita mühendisliğine ama biraz zor.çünkü kontenjan az.özel de iş olanağı var bu bölümün ama iş yoğun ve yıpratıcıdır.sürekli arazide çalışıldığından dolayı.devlete atama çok az kpss 87 90 arasında kapatıyor.eğer oğlunuz geçiş düşünüyorsa makine bölümünü okusun geçiş daha kolaydır.onun dışında özel şirketlerde asgari ücretle başlar kendini geliştirdikce 3000 liraya kadar çıkar.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.