Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ekim 2021

Harita Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Harita bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Harita Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Harita Bölümü Tanıtımı:

Harita programının amacı, yeryüzünün biçim ve büyüklüğünü ölçek standart haritaların yapımında çalışacak ara insangücü yetiştirmektir. Mezunlar Bayındırlık ve İskan, Tarım ve Köy İşleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Orman, Ulaştırma ve Turizm Bakanlıkları ile Kitlerde, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nde, harita, inşaat şirketlerinde görev alırlar.

Programın Amacı: Harita programının amacı, yeryüzünün biçim ve büyüklüğünü ölçerek standart haritaların yapımında çalışacak ara insangücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Harita programında ölçme bilgisi, trigonometri, harita teknik resmi, imâr hukuku, şehircilik, jeodezik hesap ve programlama gibi dersler okutulur.

Gereken Nitelikler: Harita programında başarılı olmak için matematiği ve özellikle geometriyi sevmek, şekil ve uzay ilişkilerini görebilmek, çizim yeteneğine sahip olmak ve arazide çalışmaktan hoşlanmak gereklidir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Harita programını bitirenlere “Harita Teknikeri” ünvanı verilir. Harita teknikeri, arazi parçalarının konum, biçim, yükseklik, hacim vb. konularda ayrıntılı bilgi verecek ölçümlerinin yapılarak harita ve planlarının çizilmesi ve uygulanmasında harita mühendisinin de gözetimi ve denetimi altında görev yapar.

Çalışma Alanları: Mezunlar, Bayındırlık ve İskân, Tarım ve Köyişleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Orman, Ulaştırma ve Turizm Bakanlıkları ve KİT’lerde; Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünde, harita, inşaat şirketlerinde görev alırlar.

Harita Nedir, Harita Ne İş Yapar, Harita Maaşları, Harita İş İmkanları, Harita İş Çalışma Alanları, Harita Mesleği Hakkında Bilgiler, Harita Bölümünün Geleceği, Harita Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Harita Bölümü Tercih Edilir mi, Harita Tanıtımı, Harita Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Harita Mezunları Ne İş Yaparlar , Harita Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Harita İş Bulma Durumu

> Harita Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. can dedi ki:

    selçuk üniversitesi ikinci öğretimde hazırlık var mı ?

  2. hatice dedi ki:

    harita böülümü okuyanlar üniversiteden sonra kpss’ye girmek zorundamı bu konudaki bilgilerinizi söylerseniz sevinirim.

Yorum Yaz