Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ekim 2021

Harita ve Maden Ölçme Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Harita ve Maden Ölçme bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Harita ve Maden Ölçme Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Harita ve Maden Ölçme Bölümü Tanıtımı:

Harita ve maden ölçme programının amacı, maden alanlarının haritaların ve planlarını yapacak teknik elemanları yetiştirmektir. Harita ve maden ölçme teknikerleri, resmi ve özel madencilik kuruluşlarında, yol, su, baraj,tünel, boru hattı gibi alt yapı projelerini hazırlayan ve uygulayan resmi ve özel kuruluşlarda görev alabilirler.

Programın Amacı: Harita ve maden ölçme programının amacı, maden alanlarının haritalarını ve planlarını yapacak teknik elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Harita ve maden ölçme programında eğitim süresi 2 yıl olup programda matematik, jeoloji, fizik, mesleki trigonometri, teknik resim, ölçme bilgisi, maden haritacılığı, madencilik bilgisi, kadastro bilgisi gibi dersler okutulmakta ve uygulamalar yaptırılmaktadır.

Gereken Nitelikler: Harita ve maden ölçme programına girmek isteyenlerin şekil ve uzay ilişkileri yeteneğine sahip, matematik ve geometride başarılı, açık havada çalışmaktan hoşlanan bedence güçlü kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Harita ve maden ölçme programını bitirenlere “Harita ve Maden Ölçme Teknikeri” ünvanı verilir. Harita ve maden ölçme teknikeri maden işletmelerinde, maden alanlarının harita ve planlarını yapar, çeşitli amaçlar için topografik ölçme, rezerv hesaplama ve çizim işlerini yürütür.

Çalışma Alanları: Harita ve maden ölçme teknikerleri, resmi ve özel madencilik kuruluşlarında; yol, su, baraj, tünel, boru hattı gibi alt yapı projelerini hazırlayan ve uygulayan resmi ve özel kuruluşlarda görev alabilirler.

Harita ve Maden Ölçme Nedir, Harita ve Maden Ölçme Ne İş Yapar, Harita ve Maden Ölçme Maaşları, Harita ve Maden Ölçme İş İmkanları, Harita ve Maden Ölçme İş Çalışma Alanları, Harita ve Maden Ölçme Mesleği Hakkında Bilgiler, Harita ve Maden Ölçme Bölümünün Geleceği, Harita ve Maden Ölçme Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Harita ve Maden Ölçme Bölümü Tercih Edilir mi, Harita ve Maden Ölçme Tanıtımı, Harita ve Maden Ölçme Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Harita ve Maden Ölçme Mezunları Ne İş Yaparlar , Harita ve Maden Ölçme Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Harita ve Maden Ölçme İş Bulma Durumu

> Harita ve Maden Ölçme Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz