Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021

Halk Bilimi (Folklor) Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Halk Bilimi (Folklor) bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Halk Bilimi (Folklor) Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Halk Bilimi (Folklor) Bölümü Tanıtımı:

Halkbilimi halkın toplumsal yaşamını, dil, edebiyat, ekonomi, hukuk, yönetim, sanat, zanaat gibi alanlarda geleneksel ve çağdaş kültür ürünlerini bilimsel olarak inceler, sosyo-kültürel öğelerin folklor açısından incelenerek, yeni bileşimlere ulaşılması, sunulması konularında araştırma ve eğitim yapar. Halkbilimciler Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Milli Folklor Araştırma Dairesi Başkanlığı, Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Kültür Müdürlükleri, Turizm Müdürlükleri, Köy İşleri Bakanlığı, Sağlık ve Sosyal Hizmet Uzmanlığı alanlarında çalışabilirler.

Programın Amacı: Halkbilim programının amacı, halkın geleneklerini, dil, edebiyat, hukuk, yönetim ve sanat alanlarındaki ürünlerini incelemek, sosyokültürel ögeleri halkbilim açısından değerlendirerek yeni bileşimlere ulaşılmasını sağlama konusunda eğitim ve araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Halkbilim programında, halk sanatları ve mimarisi, halkbilim müzeleri ve sorunları, halkbilimde araştırma yöntemleri ve teknikleri, görüntü ve sesle belgeleme, halkbilim ve meteoroloji gibi dersler okutulur.

Gereken Nitelikler: Halkbilim alanında okumak isteyen gençlerin Türk dili ve edebiyatı derslerinde başarılı, sosyal bilimlere ve bilimsel araştırmalara meraklı, yaratıcı ve iyi bir gözlemci olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Halkbilim programın mezunları çeşitli kurumlarda ve üniversitelerde “Araştırıcı” olarak görev yaparlar. Halkbilim araştırıcısı, Türkiye’nin değişik yörelerinde yaşayan insanların örf ve adetlerini, kullandıkları deyimleri, sözcükleri, bilmece ve masalları ve diğer sanat ürünlerini derler, bunların özellkilerini inceler ve tanıtırlar.

Çalışma Alanları: Halkbilim programı mezunları Kültür Bakanlığına bağlı kuruluşlarda, TRT’de basın yayın kuruluşlarında görev alabilirler.

Halk Bilimi (Folklor) Nedir, Halk Bilimi (Folklor) Ne İş Yapar, Halk Bilimi (Folklor) Maaşları, Halk Bilimi (Folklor) İş İmkanları, Halk Bilimi (Folklor) İş Çalışma Alanları, Halk Bilimi (Folklor) Mesleği Hakkında Bilgiler, Halk Bilimi (Folklor) Bölümünün Geleceği, Halk Bilimi (Folklor) Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Halk Bilimi (Folklor) Bölümü Tercih Edilir mi, Halk Bilimi (Folklor) Tanıtımı, Halk Bilimi (Folklor) Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Halk Bilimi (Folklor) Mezunları Ne İş Yaparlar , Halk Bilimi (Folklor) Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Halk Bilimi (Folklor) İş Bulma Durumu

> Halk Bilimi (Folklor) Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. mustafa dedi ki:

    1995 yerleştirme PUANI NE KADARDI? 2017 de KAÇ PUANLA alıyorlar?

  2. Anonim dedi ki:

    KAÇ PUANLA ALIYOR?1995 PUANI NE KADARDI?

  3. emrullah dedi ki:

    atanması nasıl meslegin zorlugu nedir

Yorum Yaz