Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Temmuz 2021

Halide Edip Adıvar Hayatı

fft81_mf2008775Türk yazar, siyasetçi, akademisyen ve öğretmen olan Halide edip Adıvar, “Halide Onbaşı” olarak da tanınmaktadır.

1919 senesinde İstanbul halkını işgallere karşı örgütlemek konuşmalar yapan Halide edip, halkın zihninde önemli bir yer tutmuştur ve Kurtuluş Savaşı döneminde cephede Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında sivil olarak görev almıştır ve sivil olmasına rağmen de savaş kahramanı olarak sayılmıştır. Aynı zaman döneminde Anadolu Ajansı’nın kurulmasında etkili olarak gazetecilik yapmıştır.

II. Meşrutiyet ilan edildikten sonra Halide Edip Adıvar yazarlığa ilk adımlarını atmıştır ve bu dönem içinde yirmi bir roman, dört hikaye kitabı, iki tiyatro eseri ve çeşitli incelemeler kaleme almıştır. Böylece Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının en çok eser yazan yazarı haline gelmiştir. Yazarın en çok bilinen kitabı ise “Sinekli Bakkal” olmuştur.

Halide Edip Adıvar eserlerinde genellikle kadının eğitilmesi, kadının toplum içindeki yeri gibi konulara değinmiştir ve adeta kadın haklarının savunuculuğunu yapmıştır. Ayrıca bir çok kitap eserini ve televizyon dizilerini uyarlayarak sahnelenmesini sağlamıştır.

9 Ocak 1964 senesinde İstanbul’da böbrek yetmezliği hastalığına yakalanan Halide Edip Adıvar, hastalığa yenik düşmüştür.

Halide Edip Adıvar Hayatı Kısa Yazımız Hakkındaki Yorum ve Fikirlerinizi Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz