Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Eylül 2020

Hak ve Sorumluluk Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?

Aşağıda hak ve sorumluluk arasında nasıl bir ilişki vardır kısaca olarak ele alacağız.

Hak, hukuka uygunluk ve adalet anlamına gelmektedir. Sorumluluk ise insanın yerine getirmesi gereken ödev olarak bilinmektedir. Hak ve sorumluluk arasında farklar ve ortak yanlar bulunmaktadır. Bir insan hayatında bazı haklara ve sorumluluklara sahiptir. Böylece vazifelerini yerine getirebilir.

Seçme ve seçilme hakkı demokratik bir haktır. Bunu yerine getirmek için de oy kullanmak bir sorumluluktur. Bu nedenle hakların yerine getirilmesinde sorumluluklar önemlidir.Sorumlulukların yerine getirilmesi hakların kazanılmasında etkili olmaktadır. Sorumluluklarını yerine getiren insanlar haklarını elde ederler. Hak ve sorumluluk arasında böyle bir ilişki bulunmaktadır. Hak ve sorumluluklar mahkemeler tarafından güvence altında bulundurulmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. merve dedi ki:

  çok beğendim çok güzel olmuş.

 2. arife dedi ki:

  Haklarımız ve sorumluluklarımız arasına doğrudan bir ilişki var. Mesela en basiti evimizde bir sorumluluğumuzu yerine getirmezsek ceza olarak bir hakkımız elimizden alınabilir. Bu yüzden haklarımızı kullanmak için sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz.

  1. ifakat dedi ki:

   Evet doğru hak ve sorumluluk birbirine bağlıdır.

Yorum Yaz