Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

Güneş Sistemi Nedir Kısaca

Güneş sistemi, Güneş’i ve Güneş’in çekim etkisi altındaki gökcisimlerinin tümünü kapsayan sistemdir. İçinde bulunduğu Saman­yolu Gökadası’ndaki dolanımını 225 milyon yılda tamamlar. Güneş Sistemi Nedir Kısaca Açıklamaya Devam Ediyoruz.

Güneş sisteminin üyeleri arasında, geze­genler, doğal uydular, küçük gezegenler, kuyrukluyıldızlar, göktaşları, gezegenler- arası gaz ve toz bulutları sayılabilir. Güneş tek başına, tüm Güneş sistemi kütlesinin yüzde 99’unu içerir; geriye kalan kütlenin büyük bölümünü de dokuz büyük gezegen paylaşır. Güneş’in çekim etkisinden kurtul­maya yetecek kadar hızlı olmayan gökcisim­lerinin tümü, Güneş çevresinde kapalı bir yörüngede dolanır ve sistemin bir parçasını oluşturur.

Güneş’in kütlesi 1,989 x 1030 kg kadardır. Bu, Yer kütlesinin yaklaşık 333.000 katıdır. Güneş, çoğunluğunu hidrojenin oluşturdu­ğu 700.000 km yarıçaplı bir gaz küredir.

Hidrojenin sürekli çekirdek kaynaşmasına (füzyon) girmesi nedeniyle, merkezindeki sıcaklık 15.000.000 K dolaylarına kadar çıkar. Bunun sonucu olarak, Güneş’in görü­nen yüzeyinin sıcaklığı da 5.780 K kadar olur ve uzaya 3,85 x 1026 erg gücünde sürekli bir enerji yayar. Yer bu enerjinin milyarda birinden daha azını alır, ancak bu bile Yer’i sıcak ve yaşanılır bir gezegen yapmaya yeter. Güneş sıradan bir yıldızdır, ama hem çok ayrıntılı inceleme yapabilecek kadar Yer’e yakın olması, hem de gezegen­leri olduğu kesinlikle bilinen tek yıldız oluşu nedeniyle önemlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. sema dedi ki:

  Aynen bu ortaokul için de olur.

 2. Anonim dedi ki:

  BENCEDE HAYIR

 3. Enna dedi ki:

  Iyi fazla kötü degil

 4. Zehra Betül Aktaş dedi ki:

  Ben tam bir sayfaya sığdırdım biraz uzun bence ama güzel 👏👏👏😊

 5. mc isimsiz dedi ki:

  Çok güzel ama üzerine en azından ilkokul/ortaokul/lise/üniversite için diye yazabilirdin yarısını geçtim sonra fark ettim ortaokul için olmadığını ya fark etmeseydim de hocaya bunu götürseydim o zaman ne olcaktı lütfen sinirim şuan çok bozuk bu yorumu okuduysanız ve

 6. Ayşe dedi ki:

  Çok kötü üzerine en azından ilkokul/ortaokul/lise/üniversite için diye yazabilirdin yarısını geçtim sonra fark ettim ortaokul için olmadığını ya fark etmeseydim de hocaya bunu götürseydim o zaman ne olcaktı lütfen sinirim şuan çok bozuk bu yorumu okuduysanız ve başınıza geldiyse ama yorum yazmaya üşeniyorsanız benim yorumumu kopyala yapıştır yapabilirsiniz

 7. gizli dedi ki:

  kısa yazıyoz uzun çıkıyo bune ya

  1. fatmanur dedi ki:

   Aynen doğru söylüyorsun

    1. fatma dedi ki:

     çok güzel ödevime yardımcı oldu

 8. sema dedi ki:

  cok teşekkürler

 9. Nida dedi ki:

  Bencede güzel ama gerçektende uzatmış🤔

 10. Maria dedi ki:

  Çok teşekkür ederim ödevim de yardımcı oldu sinavimdan 100 aldım çok çalışkanım kıskanın

 11. Edanur dedi ki:

  ben Eda fen projem için çok işime yaradı teşekkürler

 12. ebru dedi ki:

  kim hazırlamışsa teşekkür ediyorum, güneş sistemi ne demektir ödevim kısa ve harika olmuş, özenle yazıyorum. bu arada hem zeki hem güzel hem de çalışkanım, kıskananlar çatlasın. :)

  1. Kaan dedi ki:

   6. Sınıfa kadar takdir kapak olsun

 13. belli değil dedi ki:

  kısa dedik uzatmış

 14. senem dedi ki:

  teşekkürler azda olsa güzeldi.

  1. Nida dedi ki:

   Bencede güzel ama gerçektende uzatmış

Yorum Yaz