Grup Çalışmasının Yararları

Eğitim içerisinde grup içerisinde yapılan çalışmalar öğrenciler için en yararlı öğrenme şekillerinden bir tanesidir. Okullarında gruplar şeklinde çalıştırılan kişilerin konuları daha iyi kavrayabilmesi ve çalıştıkları konulara daha hakim oldukları görülmektedir. Birçok öğretmen ve eğitim uzmanı öğrenmek için öğretmenlerin, öğrencileri grup çalışmalarına yönlendirmesini tavsiye etmektedir. Peki grup çalışmasının öğrencilere ne gibi yararları vardır? Dilerseniz bunu maddeler halinde özetleyelim :

fenteknoloji

1) Grup çalışması yapan kişiler kendi aralarından görev paylaşımı yapar. Bu sayede kişilerde sorumluluk bilinci gelişir. Kişi arkadaşlarını mahcup etmemek ve iyi bir not alabilmek için konusunu daha iyi hazırlanır.

2) Grup çalışmaları ile yapılan işlere daha çok özen gösterilir. Grup çalışmaları daha kapsamlı ve daha doyurucudur. Gruptaki kişi sayısı çok olduğundan birçok farklı kaynaktan yararlanılır. Kişiler anlatım tekniğini güçlendirme imkanı bulur.

3) Grup üyeleri kendi aralarında anlattıkları konuyu uzun bir süre çalışırlar. Bu sayede bu konuları kolay unutmazlar. Aldıkları konular onlar için daha kalıcı bilgi haline geldiğinden sınavlarda daha başarılı olurlar.

4) Hem öğretmenleri hem de arkadaşları farklı şekilde aynı konuları anlatacağından konular pekişir ve sınıfın tamamı daha net bir şekilde konuları kavrar. Öğrenciler daha bilgili ve daha başarılı olur.

5) Öğrencileri dayanışmaya teşvik eder. Çalışmadan daha çok verim alınması ve iletişimin güçlenmesini sağlar. Öğrenciler arasındaki arkadaşlık bağını güçlendirir. Derslerin daha eğlenceli geçmesine yardımcı olur.

6) Grup çalışması sonucu ortaya konulan başarılı proje ürünleri, grup üyelerini daha büyük projeler için birlikte hareket etmeye özendirir. Manevî anlamda birbirinden destek alan öğrencileri daha yaratıcı ürünler ortaya koyması noktasında onlara güç verir.

derszamani.net

7 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.