Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Mayıs 2022

Göz Sabahları Neden Çapaklanır

Sabahları göz çapaklanması neden olur hakkında bilgi kısaca, Göz sabahları neden çapaklanır

Kısa bir şekilde gözde sabah uyandığımızda karşı karşıya kaldığımız çapakların neden oluştuğunu anlatmak için bir yazı hazırladık.

Çapaklanma genellikle gözdeki bakterilerden dolayı oluşan bir olaydır. Bu hafif bir enfeksiyon gibi değerlendirilebilir ve bu enfeksiyon sonucu gözlerden hafif sarı renkte akıntı akar, daha sonra da kuru ve kabuk bağlar. Ciddi derecelerdeki çapaklanmalar genellikle yenidoğanda ilk haftalarda görülür ve gözyaşı kanallarının tıkanması gibi nedenlerle oluşur. Ancak kesinlikle korkulması gereken bir durum değildir ve kendiliğinden iyileşir. Yenidoğan haricinde daha büyük bir çocukta görülen çapaklanmalar gözdeki bir enfeksiyonun, konjunktivitin belirtisi olabilir. Ayrıca büyük çocuklarda görülen çapaklanma da bebeklerdeki gibi gözyaşı kanallarının tıkanması sonucu olabilir.

Çapaklanmanın tedavisinde genellikle gözü sterilize etmek ve bakterilerden arındırmak için göz banyosu tavsiye edilir. Göz damlalarıyla enfeksiyon sona erdirilmeye çalışılır.

Gözdeki çapaklanmalara bitkisel çözümler arıyorsanız göz otu adındaki bitki işinize yarayabilir. Göz otunun iyi ezilip pelte kıvamına getirilmesinin ardından göze sürülmesi fayda sağlayacaktır. Bunun yanında göz otu, kaynamış suda bekletilerek soğuduktan sonra gözleri yıkamak için de kullanılabilir. Papatyanın suyu da çapaklanmalar için bitkisel çözümler arasındadır. Papatya suyunu bir pamuğa damlatarak göze uygulayabilir ve gözünüzün iltihaplanma riskini azaltabilirsiniz.

Göz Sabahları Neden Çapaklanır Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz