Göktürklerin Özellikleri

Göktürklerin özellikleri nelerdir, göktürklerin sosyal özellikleri konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Göktürk devleti, Bumin Kağan tarafından Avarların yıkılmasının ardından Ötüken merkezli olmak üzere kurulmuştur. Göktürk devleti Çin ile bir çok ticaret anlaşmalarına imza atmışlardır. Göktürk devleti ile Sasaniler iş birliği yapmışlardır ve Akhunları yıkmışlardır. Sonrasında ise Göktürkler Bizans ile anlaşmış ve Sasanileri zayıflatmaya ve yıkmaya çalışmışlardır.

Göktürk devleti, Bizans ile ittifak kuran ilk Türk devleti özelliğindedir. Göktürk devleti öncelikle Çin’in egemenliği altına girse de tekrar ayaklanmalarda sonra bağımsız hale gelmiştir. Göktürk devletinden sonra kurulan devlete ise 2. Kutluk Devleti adı verilmiştir.

Göktürk devletinin ikili teşkilat sisteminde yönetilmesi yani devletin doğu ve batı olarak ayrılması devletin yönetimini zayıflatmıştır ve bu durum ülkenin yıkılma sürecini daha da hızlandırmıştır.

Göktürk devletinin özellikleri;

– Türk adıyla kurulan ilk Türk devletidir.

– Göktürk devletine ait 38 harfli Göktürk alfabesi oluşturulmuştur.

– Türklerin ilk yazılı kaynakları Göktürk Kitabeleri oluşturulmuştur.

– Göktürklerin bozkurt ve Ergenekon destanları meşhurdur.

– Göktürk devleti Uygur devleti tarafından yıkılmıştır.

– Göktür devleti kendilerine özel alfabe ve takvim kullanmışlardır.

– Batı Türkistan’ın Türkleşmesinde etkili oldular.

 

Göktürklerin Özellikleri, Göktürkler Hakkındaki Kısaca Bilgi Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

6 yorum

    • hazırlayanın ellerine sağlık tam istediğim gibi olmuş göktürk devletinin özellikleri madde madde kısa ve öz, ödevim bitti, yayında yapımda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.