Web sitemize hoşgeldiniz, 14 Haziran 2021

Girit Kuşatmasının Nedenleri ve Sonuçları

Girit kuşatması neden uzun sürmüştür, girit kuşatması neden 24 yıl sürdü konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Osmanlı Devleti ve Vendik olmak üzere iki devletin de Akdeniz’de üstünlük sağlamak istemesi bu iki devlet arasında mücadeleye zemin hazırlamıştır.

Akdeniz’deki üstünlüğü koruyup buradaki güvenliğini sağlamak isteyen Osmanlı Devleti için Girit adası oldukça önemli bir stratejik noktaydı bu nedenle de Osmanlı Devleti Girit adasını almayı amaçlıyordu. Bu dönemde de Girit Adasına Venedikli korsanlar tarafından kuşatmalar yapılıyordu. Osmanlı Devleti ise Venedikli korsanların Girit Adasını kuşatmalarını bahane ederek 1645 yılında Osmanlı Devleti tarafından kuşatılmıştır.

Girit Adasının kuşatılmasını engellemek için Venedikliler; Çanakkale boğazını sarmışlardır ancak Köprülü Mehmet Paşa zamanında Venediklilerin bu mücadelesi bozulmuştur. Yirmi dört sene süren Girit Kuşatması Köprülü Fazlı Ahmet Paşa zamanında yani 1669 yılında başarılı olmuştur.

Girit kuşatmasının sonuçları;

* Osmanlı Devletinin Akdeniz üzerindeki egemenliği sağlandı.

* Girit kuşatmasının yirmi dört yıl devam etmesi Osmanlı Devletinin ekonomisine büyük zararlar verdi.

* Girit kuşatmasının yirmi dört sene uzaması ise Osmanlı Devletinin eskisi kadar güçlü olmadığını göstermiştir.

Girit Kuşatmasının Nedenleri ve Sonuçları, Girit Kuşatması Neden Uzun Sürdü Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz