Web sitemize hoşgeldiniz, 06 Aralık 2020

Geometride Üç Boyutlu Düşünme

Geometri dersi, üç boyutlu düşünmeyi gerektiren ve görmeden yapılması çok zor olan bir derstir. Günümüzde en az matematik kadar zorlanılan ve lise döneminde yapabilen sayısı çok az olan bir derstir. Öğrencilerin birçoğu geometri dersini yapamamasını formülleri ve özellikleri bilmemesine bağlamaktadır. Bu düşünce kesinlikle yanlıştır. Çünkü geometri kesinlikle formüle dayalı bir ders değildir. Geometride formülle bilinmese bile şekiller üç boyutlu düşünülüp, özellikler uygulandığı takdirde formüle gerek duyulmadan sonuca ulaşılabilmektedir. Peki geometride üç boyutlu düşünme yetisini nasıl kazanırız ?

geometri

Üç boyutlu düşünce yetisini kazanmak için görsel hafızanızı güçlendirmeniz gerekir. Bunun için birçok cismi zihninizde canlandırma çalışması yapmalısınız. Günde 1 saat kadar manzara veya yazılara belirli bir süre bakıp, zihninize kazımaya çalışın. Bu çalışmayı 1-2 ay kadar sürdürdükten sonra bir görüntüyü aklınızda belirli bir süre canlandırabileceksiniz. Canlandırabilme işlevini kazandıktan sonra ise hareketlilik işlevini geliştirmeniz gerekmektedir. Bunu da sürekli geometri test çözüp, şekillerin farklı versiyonlarını aklınızda canlandırarak sağlayabilirsiniz. Üç boyutlu düşünceyi satranç, go ve İngiliz daması gibi düşünce gerektiren oyunlarda kullanarak da geliştirebilirsiniz. Üç boyutlu düşünebilme seviyenizi ne kadar arttırırsanız geometriyi de o kadar iyi yapabilirsiniz.

Geometriyi üç boyutlu düşünmeden de yapabilmek mümkündür. Ancak üç boyutlu düşünmek tüm sıkıntılarınızı gidererek geometriyi tam manasıyla kavrayabilmenize yarayacaktır. İşinizi kolaylaştırıp, geometriyi sevmenizi sağlayacaktır.

derszamani.net

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz