Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Eylül 2020

Geleneksel El Sanatları Nelerdir?

Aşağıda geleneksel el sanatları nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Geleneksel el sanatları, el emeği ile ortaya konan ve estetik bir değer taşıyan geçmişten günümüze kadar beşeri ihtiyaçların karşılanması adına yapılarak ortaya çıkan ve zamanla sanat değeri kazanan faaliyetler ve araçlar olarak meydana gelmektedir.

Geleneksel el sanatları arasında sanat değeri taşıyan birçok dal bulunmaktadır. Özel yeteneklere ve farklı bakış açılarına ve yaratıcı düşüncelere göre geliştirilen geleneksel el sanatları zamanla köklü hale gelmiş ve nesiller boyu aktarılıp gelen değerler arasında yer almıştır.

Geleneksel el sanatları arasında ebru sanatı, oymacılık, hat, çinicilik, çömlekçilik, halıcılık, kilimcilik, cam sanatı, ahşap işçiliği, taş işçiliği, bakırcılık gibi sanatlar bulunmaktadır. Dokumacılık ve oymacılık uzun yıllardır yapılan el sanatları arasında yer almaktadır.

Ebru Sanatı

Ebru sanatı, boya, su, yağ, fırça ile su üzerine yapılıp sonradan özel bir kağıda geçirilen bir sanattır. Özel yağlı su üzerine boyanın serpilmesi ve daha sonradan hafif darbelerle şekillendirilmesi, suyun üzerine özel kağıdın serilmesi ve figürün kağıda geçmesi ile yapılmaktadır.

Oymacılık

Ahşap, taş ve mermer oymacılığı olarak ortaya çıkan çeşitli kesici, delici ve darbeli araç ve gereçlerle bir figürün el yardımıyla ahşaba, mermere ve taşa geçirilmesi sanatı olarak icra edilmektedir. Emek, vakit, güç ve farklı bakış açısı gibi özel yetenekler ister.

Hat Sanatı

İslam harflerinin kaligrafi yapılarak özel yazıların yazılması ve Kur’an-ı Kerim ayetlerinin çeşitli zeminler üzerine yazılması, işlenmesi ve birçok tekniğin uygulanması yoluyla gerçekleştirilen bir el sanatı olarak bilinmektedir. 

Çinicilik – Çömlekçilik

Toprağa ve seramiğe kimyasal yollarla ısıtılarak ya da pişirilerek elle verilen şeklin sağlamlaştırılmasının ardından tezhip sanatı ile süslemenin gerçekleştirilmesi yoluyla meydana gelen bir el sanatıdır.

Dokumacılık

Özellikle hayvan tüyü ev yünlerinden elde edilen ve boyanarak kullanıma hazır hale getirilen ipliklerin dokunarak halı veya kilimin el ile işlenmesi ve çeşitli yöntemlerle kesilerek şekillendirilmesi sonucunda meydana gelen uğraş, emek, vakit, yetenek ve farklı bir bakış açısı gerektiren bir el sanatı türüdür.

Cam Sanatı

Yüksek ısılarda ısıtılarak çeşitli araç ve gereçlerle el yordamıyla şekillendirilip belli bir amaca hizmet etmesi için ya da süs için kullanılan araçların sanat değeri kazandırılarak üretilmesi ardından boyanması yoluyla yapılan dikkat ve yetenek isteyen bir el sanatıdır.

Bakırcılık

Bakırın çeşitli araç ev gereçler, süs eşyaları yapılması için kesici, delici ve darbeli araç ve gereçlerle el yordamıyla şekillendirilmesi ve kullanıma hazır hale getirilmesi yoluyla meydana gelen bir el sanatıdır. Bakırcılık da Anadolu’nun birçok yöresinde özellikle yapılan el sanatı faaliyetidir.

Geleneksel el sanatlarının yaşatılması, nesiller boyu yapılması ve öğretilmesi için çeşitli sosyal faaliyetler yapılmalı ve bu faaliyetler sertifikalı olarak gerçekleştirilmelidir.

Geleneksel El Sanatları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. seda dedi ki:

    araştırma ödevimde kullandım, beklentimi karşıladı emek için teşekkürler

  2. Anonim dedi ki:

    Eski kültürün bir parçasıdır

Yorum Yaz