Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Eylül 2020

Aytül Akal Hayatı ve Edebi Kişiliği

Aşağıda Aytül Akal hayatı ve edebi kişiliği kısaca olarak ele alacağız.

Ünlü bir edebiyatçı olan Aytül Akal, 1952 yılında İzmir’de doğmuştur. Eğitimine İzmir’de devam eden Aytül Akal, 1971 yılında İzmir Amerikan Kız Koleji’ni bitirmiştir. Daha sonra üniversite hayatına başlayan Akal, 1999 yılında Amerikan İnternations University’de uzaktan eğitimle mezun olarak bu alanda yüksek lisans da yapmıştır.

Yazmak eyleminin kendisi için bir tutku olduğundan bahseden Akal, çok küçük yaşlarda yazmaya başlayarak hayatına yön vermeye karar vermiştir. İlk eserlerini 1980’li yıllarda vermeye başlamış ve aralıklar özellikle çocuklar ilgili ve çocuk edebiyatı dalında çalışmalar yapmaya başlamıştır.

1981 yılında Kent Duygusu, 1991 yılında Geceyi Sevmeyen Çocuk adlı eserlerle adından söz ettirmiştir. Ardından 1995 yılında bir araya geldiği yazar arkadaşlarıyla birlikte bir yayın evi kurmuşlardır. Uçanbalık Yayınevi’ni kurduktan sonra bugüne kadar 2-15 yaşları arasındaki çocuklar için yaklaşık 100 kitap yazmıştır.

Aytül Akal Edebi Kişiliği

Şiirselleşerek bazı hikayeleri böyle kaleme alması tarzının zamanla oluşmasında ve olgunlaşmasında etkili olmuştur. Birçok hikaye konulu eserlerini çocukların ve gençlerin istifadesine sunarak Çocuk Edebiyatı ve Gençlik Edebiyatı alanında önemli eserler ortaya koymuştur.

Yazarın birçok yerde röportajları da yayınlanmaktadır. Bununla birlikte tercüme eserleri de bulunmakta ve bazı kitapları başka dillere de çevrilmiştir. Akal, verimli ve aralıksız sürdürdüğü çalışmalarıyla üretmeye ve örnek olmaya da devam etmektedir.

“En Matrak Canavar Öyküleri” dizisiyle, çocukların duygusal dünyalarını sarsan canavara karşı eğlenceli bir bakış açısı getirerek korkularını yenmelerine destek olmayı hedefledi.

Aytül Akal Hayatı Ve Edebi Kişiliği Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Zeynep Öztürk dedi ki:

  Çooooooook güzel ödevde sizin sayenizde güzel bilgiler edindim👍🏻😊😁

 2. Melisa dedi ki:

  Mukkemmel olmus ellerinize saglik

  1. İsimsiz prens dedi ki:

   Aynen müthiş olmuş thank you

  2. mustafa dedi ki:

   bende beğendim

 3. ozan dedi ki:

  çok güzel olmuş :)

  1. İsimsiz prens dedi ki:

   Thank you perfect

 4. Ayse dedi ki:

  Cok. Guzel. Ben hep. Bu. Siteyi. Tercih. Ediyorum. Deyiyorda

 5. hatice dedi ki:

  inanın çok işime yaradı ödevi yaptım sayenizde teşekkürler harika bir iş

  1. Ayşe mal dedi ki:

   “deyiyorda” diye bir sözcük yok . Hallederiz Ayşe.

Yorum Yaz