Geçmişten Günümüze Paranın Kullanımı

Geçmişten Günümüze Paranın Tarihçesi hakkında bilgi kısaca, Geçmişten Günümüze Paranın Kullanımı.

Para, alışverişi kolaylaştıran bir olgudur. Çağımızda tüm ticaret ve ekonomik hayat para üzerinden dönmektedir.

Banka mevduatı, banknot, kağıt para ve madeni para şekillerinde kullanılabilen para, günümüzde tüm alışverişin bel kemiğidir. Banka hesaplarımızda bulunan ve ihtiyacımız olduğunda harcayabileceğimiz miktara banka mevduatı denir.

Para ilk olarak altın ve gümüş sikkeler şeklinde ortaya çıkmıştır. Böylece Mısır ve Mezopotamya uygarlıklarında M.Ö. 2500 senelerinde vergi toplamanın kolaylaşması amaçlanmıştır.

Emeğin değerli eşyalar ile takası insanlığı parayı icat etmeye götürmüştür.

İlk kredi M.Ö. 1750 senelerinde din adamları tarafından kredi verilmeye başlandı.

Çin’de 910 senesinde bir devrim yaşandı. Artık kağıt para kullanımına geçilmişti. Marco Polo’nun Çin’e gittiğinde bu kağıt parayı görmesi ve hayrete düşmesi paranın yaygınlaşmasını beraberinde getirdi.

Enflasyon ilk olarak kağıt paranın yaygınlaşmasıyla Çin’de ortaya çıktı.

Doların çoğu bugün Amerika kıtasında dönmektedir. Bu paranın üçte ikisi deniz aşırı ülkelerde ticaret dolanımındadır. Yani üzerinde çok fazla mikrop barındırmasıyla bilinen paralar en çok Amerika’da bulunuyor.

Washington’da 1916 senesinde paralar yıkanıp ütülenebiliyordu ve tekrar basılabiliyordu.

Ayrıca pek çok kağıt para ağaçtan üretilirken Amerikan doları pamuk ve sentetik maddeden üretilmektedir.

Kredi kartı sistemine geçilmesi ise 1949 senesinde Frank McNamara sayesinde olmuştur. Kendisi Amerika’da arkadaşlarını yemeğe çıkarmış fakat sonradan yanında para olmadığını fark etmiştir. Bunun üzerine Diner’s Club Cart isimli bir kart çıkarmıştır ve kredi kartı mantığı oluşmaya başlamıştır.

ATM ise İskoçyalı John Shepherd-Barron isimli mucit sayesinde ortaya çıktı. Londra’da Barclay Bankası için ürettiği ilk ATM’de kredi kartı değil özel karbon-14 güvenlik sistemiyle çalışan birer çek kullanılmaktaydı.

images

Geçmişten Günümüze Paranın Kullanımı Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.