Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Haziran 2021

Gazneli Mahmut’a “Sultan” Unvanının Verilmesi Neyin Göstergesidir?

Bu yazımızda Gazneli Mahmut’a “sultan” unvanının verilmesi neyin göstergesidir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Tarih boyunca birçok İslam devleti kurulmuştur. Türkler ve Araplar olarak İslam devletlerinin kurulmasında ve İslam’ın inkişaf etmesinde önemli ölçüde yararlar sağlanmıştır. İslam birçok kıtaya yayılmıştır. İslam’ın yayılmasıyla birlikte İslami eserler de inşa edilmiştir. İslam’ın yayılması dinin korunmasını gündeme getirmiştir. Dinin korunması can ve mal ile sağlanmaktadır.

Gazneli Mahmut da en önemli İslam liderlerinden biri olmuştur. Ona bu nedenle sultan unvanı verilmiştir. Gazneli Mahmut’a Sultan unvanının verilmesi, İslam’ı koruyucusu olarak mücadele etmesinden ileri gelmektedir. Bu mücadele İslam’ın temsil planında güçlenmesi, kuvvetlenmesi ve korunması şeklinde gerçekleşmektedir. Sultan unvanı böylece kullanılmaya başlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ebru dedi ki:

    teşekkür ederim, tam istediğim gibi, gazneli mahmut ödevim kısa ve güzel olmuş, elinize sağlık, okulun en güzel kızı olarak yazıyorum, kimse kıskanmasın. :)

  2. maşallah dedi ki:

    Gazneli Mahmut’a “sultan” unvanının verilmesi İslam ülkelerinin önderi olması şerefine ulaştığının göstergesidir. İslam ülkelerinin önderi olduğunu bu unvandan anlarız.

Yorum Yaz