Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Gaz Lambasını Kim İcat Etti Bulmuştur?

Aşağıda gaz lambasını kim icat etti bulmuştur kısaca olarak ele alacağız.

İnsanlar var olduğu günden bugüne çeşitli ihtiyaçlar hissetmişlerdir. Güneş, ay ve yıldızların olması aydınlanma ve ısınma ihtiyacını karşılamıştır. Fakat ateşin bulunmasıyla birlikte konaklama ya da barınma yerlerinde de aydınlanma ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu alanda yaşanan zorluklar uzun yıllar sürmüştür. 17. ve 18. yüzyıllarda özellikle bazı maddelerin keşfedilmesi ve yakıldığında parlaması aydınlanma ihtiyacı için bir çözüm olmuştur.

18. yüzyılda gaz lambası icat edilmiştir. Yassılaştırılmış fitilin gaz yağı ile ıslatılması ve bu fitil yanmasıyla açığa çıkan parlaklık ışık kaynağı olarak kullanılmıştır. 1853 yılında Ignasy Lukasiewicz isimli kişi gaz lambasını icat eden kişi olarak bilinmektedir. Daha önceki yıllarda yapılan çalışmaların son aşamaya getirilmesiyle gaz lambasına son şeklini vermiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Erva dedi ki:

    Çok uzun ama güzel

  2. didem dedi ki:

    Gaz lambası; 18. yüzyılda ışık ihtiyacını karşılayan bir aydınlanma gerecidir. Gaz lambasının mucidi ise sizin de dediğiniz gibi Ignacy Łukasiewicz… Fen dersinde öğretmenimiz anlatmıştı hikayesini çok etkilenmiştim.

Yorum Yaz