Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Haziran 2021

Fiziksel ve Kimyasal Değişim Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bu yazımızda fiziksel ve kimyasal değişim arasındaki farklar nelerdir kısaca olarak bilinmektedir.

Fiziksel ve Kimyasal değişim, fen ile ilgili bir durumdur. Maddelerin iç ve dış yapısında meydana gelen değişiklikler sınıflandırılmaktadır. Bilimsel sınıflandırma olarak fiziksel ve kimyasal değişimler şeklinde literatürde bulunmaktadır. Maddelerin değişimleri iki sınıftır.

Fiziksel değişim, maddelerin dışında gerçekleşen değişimdir. Fiziksel değişim sonucunda maddenin yapısında bir değişiklik olmaz. Maddenin sadece şeklinde ve boyutunda değişiklik meydana gelir. Fiziksel değişim, yırtılma, parçalanma, eskime, yıpranma, kırılma durumlarında meydana gelmektedir. Fiziksel değişim madde miktarındaki ve halindeki değişim olarak da bilinir.

Kimyasal değişim, maddelerin iç yapısında meydana gelen değişimdir. Kimyasal değişim sonucunda maddenin yapısında değişiklik olur. Maddenin yapısındaki değişiklikler, yanma, çürüme, bozulma, ekşime olarak meydana gelmektedir. Kimyasal değişim maddenin tamamen özelliklerinin değişmesiyle meydana gelir.

Fiziksel ve Kimyasal değişim arasındaki farklar şu şekildedir:

*Fiziksel değişimde maddenin dış yapısı değişir.

*Kimyasal değişimde maddenin iç yapısı değişir.

*Fiziksel değişimde madde özelliklerini korur.

*Kimyasal değişimde madde özellikleri aynı kalmaz.

Maddelerin yapısındaki değişimler maddenin özelliklerini bozmuyorsa fizikseldir. Limonun kesilmesi fiziksel bir değişimdir. Yumurtanın haşlanması kimyasal bir değişimdir. Genelde haşlama, pişirme ve kaynatma kimyasal değişimlere neden olmaktadır. Yırtılma, parçalanma, kırılma da fiziksel değişimlere neden olmaktadır. Maddenin değişimi bu şekillerde meydana gelir.

Fiziksel ve Kimyasal Değişim Arasındaki Farklar Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. fulyan dedi ki:

    Fiziksel ve kimyasal değişim arasındaki farklar; fiziksel değişimde maddenin tanecikleri değişmez, ama kimyasal değişimde madde tanecikleri değişir yeni maddeler oluşur. Fiziksel değişim sonucu madde eski haline döner, ama kimyasal değişim sonrası madde bir daha eski haline dönemez.

Yorum Yaz