Felsefenin Bilime Katkıları Bilimin Felsefeye Katkıları

Felsefenin bilime katkıları bilimin felsefeye katkıları hakkında yazı. Felsefenin bilime katkıları bilimin felsefeye katkıları

Felsefenin bilime katkıları, bilimin felsefeye katkıları konuları ile alakalı bilgilere bu yazımızda ulaşabilirsiniz. Felsefe de bilim de insan elinden çıkmadır. İkisi birden akıl prensipleri üzerine kuruludur, hazırdaki bilgiler ile yetinmeyip yaratıcı yaklaşır ve eleştiriye açıkmış. Felsefe ile bilim arasında bu sebeple güçlü bir bağ vardır. Karşılıklı fayda içindedirler.

Felsefe tüm bilimlerin ortaya çıkardığı bilgiler sonucunda ilerler. Fizik ve kimya olmasaydı doğa felsefesi dalı olmazdı, biyoloji olmasa idi hayat felsefesi var olmazdı. Bilim dalları bu yönden felsefeye yeni sorunlar getirmiştir.

Bilim dallarının tümü felsefe için yeni kapılar açar. Bu yönden dünün ilmi neticeleri bugün yeni felsefe türü olarak karşımıza çıkar. Felsefe tüm çalışmalarında bilimin araştırmaları ile çelişkili sonuçlar bulmayı hedeflemez. Eğer çelişki olursa bilimden uzaklaşılır.

Bilimlerse felsefeden şu yönüyle faydalanır; felsefe bilimi izinden yürütür çünkü bilimsel verileri deney haricinde yorumlara bürür.

Felsefe bilim dallarına eleştiri getirir ve neticeleri kategorize eder. Bilimler arasında bağları meydana çıkarır. Yani özetle bilimlerin arasında uyum getirir.

Felsefenin bilime katkıları bilimin felsefeye katkıları hakkındaki yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.