Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Nisan 2021

Farabinin ahlak anlayışı

Farabi’nin ahlak felsefesi, Farabi’nin ahlak anlayışı kısaca. Farabi’nin ahlak anlayışı

Bu yazı ile siz okuyucularımıza Farabi’nin ahlak anlayışı ile ilgili bilgiler sunacağız. Farabi doğu ve batı üzerine etki kurmuş önemli filozoflarımızdandır. Felsefede teorik ahlakın önemli olmadığını ancak pratik ahlakım ve eylemlerin büyük öneme sahip olduğunu öne sürer. Farabi’ye göre eylem ile bilgi birbiri ile bağlantılıdır.

Bu açıdan da öğretme ile eğitim birbirlerine sıkı sıkı bağlıdır. Her öğretim bir eğitim sayılır. Bu nedenle de kişiler ve topluluklar, eğitim ve öğretim sayesinde ahlak ve erdem kazanırlar. Erdem demek bütün iyiliklerin kaynak noktası demektir.

Farabi insanların iyi fikirlere ve mükemmel olana ulaşabilmesi için düşüncenin, bilginin ve bilincin seçilmesi gerektiğine inanır. İrade ve seçme sadece toplumun içerisinde meydana gelebilir.

Farabi için ahlakın temel amacı mutlu olmaktır. Mutluluğun elde edilebilmesi ile alakalı bir kitap kaleme almıştır. Ona göre mutluluk ne demektir bulabilmek bir insanın vazifesidir.

Farabi mutluluğu kazanma isimli eserinde insanlığın doğumdan itibaren iyilik ve kötülüklere eğilimli olduğunu ve bunun akıl ve eğitim sayesinde ayarlanabileceğini söyler.

Ona göre akıl ilahi bir kaynaktan gelir ve insanların yeteneğidir. İyi olanı yapmak bilgi ile seçerek mümkün olur. Bunlar da insanları mutlu yapabilen hareketlerdir.

Farabinin ahlak anlayışı hakkında yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz