Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Evliya Çelebi Kimdir Kısaca Hayatı - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ağustos 2022

Evliya Çelebi Kimdir Kısaca Hayatı

Bu sayfamızda Evliya Çelebi hayatı özet hakkında bilgi vermeye çalışarak, Evliya Çelebi kimdir kısaca sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Evliya Çelebi’nin Hayatı

Asıl adı Evliya olan Evliya Çelebi Derviş Mehmet Zıllİ’nin oğludur. İstanbul’da Unkapanı’nda dünyaya gelmiştir. Enderun’da dört yıl boyunca öğrenim görmesinin ardından sipahi olarak görev yapmıştır. 1630 senesinde görmüş olduğu bir rüya üzerine İstanbul’u gezerek notlar almıştır. Sonra İstanbul dışına çıkarak Bursa, İzmit, Trabzon, Kırım ve Girit’e gitmiştir. Tanıdığı devlet adamlarının yanında görev alarak veya seferlere katılarak Kafkasya, İran, Anadolu, Suriye; Filistin, Avusturya ve Almanya’yı hatta Mısır, Sudan ve Habeşistan’ı görmüştür.

Yaklaşık olarak elli yıl süren gezi izlenimlerini Seyahatname adlı on ciltlik eserinde toplamıştır. Bu eski edebiyatımızda var olan en büyük gezi eseridir. Tarih, coğrafya, biyografi, folklor, dil gibi konularda da zengin bilgi vermektedir. Başından geçen bazı olayları nükteli ve abartılı bir şekilde kaleme almıştır. Eserin ilk sekiz cildi Arap alfabesi, son iki cildi ise Latin alfabesi ile basılmıştır.

 

Eviya Çelebi İle İlgili Bilgi Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. deniz dedi ki:

    Biraz daha kısa olsaydı keşke evliya çelebinin hayatı kısa iyi olurdu.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781