Euro 2020 Türkiye

Euro 2020’ye aday olabilmek için son gün bugün ve Türkiye’ye rakip çıkmazsa ev sahipliği bizim olacak. Bu arada bir de istediğimiz 2020 Olimpiyat Oyunları var! Ancak ikisinin birden olması hiç de kolay değil… Euro 2020 hakkında son haberler :

 Türkiye’nin 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’na evsahipliği yapması, bugün kesinleşebilir… Turnuvayı düzenlemek için resmi başvuruda bulunan tek ülke olan Türkiye’ye, adaylık başvurusu için bugün rakip çıkmazsa, otomatik olarak ev sahipliği verilecek. Düşük de olsa aday olma ihtimali bulunan Azerbaycan-Gürcistan ile Belçika’nın ne yapacağı merakla beklenirken, son olarak Almanya, adaylıktan çekildiğini açıklamıştı. Tabii ki ülkemizin futbolorganizasyonunu düzenleme isteğinin yanı sıra bir de 2020 Olimpiyat Oyunları’nı da istemesi, işleri biraz karıştırıyor. Çünkü UEFA’nın Başkanı Michel Platini, “Futbol için oyum size ama iki organizasyon birden olmaz” derken, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Jacques Rogge da, “Gelecek yılki oylamada 2020 Olimpiyatları’nı İstanbul alırsa, Türk yetkililerdenAvrupa Futbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapmamalarını talep edeceğiz” ifadesini kullanmıştı.
eur0 2020 türkiye , euro 2020 nerede yapılacak – 2020 avrupa futbol şampiyonası hangi ülkede nerede yapılacak
Tarihte bunun örneği yokEuro 2020Ayrıca IOC’nin, kendi organizasyonunu yapan ülkede başka bir spor organizasyonuna hiç sıcak bakmaması, işimizi zora sokuyor. Yani Türkiye, bir seçim yapmak zorunda kalabilir. Öte yandan tarihte şu ana kadar hem futbol hem de olimpiyatı aynı yıl içinde gerçekleştiren başka bir ülke de bulunmuyor.

alıntı – 15 Mayıs 2012

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.