Etniki Eterya Cemiyeti Amacı

Etniki Eterya Cemiyeti Amacı Hakkında Kısa Bilgi, Etniki Eterya Cemiyeti  Amaçları nedir özet

Milli ortaklık adıyla da anılan bu cemiyet Odesa’da kurulmuştur. 16 Ocak 1814 tarihinde kurulmuş olan cemiyet Yunanistan’ın bağımsızlık kazanması ile ilgili bir toplantının Aleksandr, İpsilanti, Diyamandis ve Mihail Fotiyadis arasında yapılması sırasında fikri temellerini almıştır. Bu fikri temeller on yedi maddelik bir metinde yer almaktadır. Ancak kuruluşu bu insanlar tarafından değil; Emanuil Ksantos, Nikolaos Skufos ve Anastasyas Çakalof tarafından gerçekleştirilmiştir.

Cemiyet Türklere karşı bir kuruluştur. Yunanlıları Türkler’e karşı kışkırtmak ve ayaklanmaların fitilini ateşlemek amacındadır. Tüm bunlarda nihai hedef Yunanistan’a bağımsızlığını kazandırmaktır. Doktrin ve aksiyon programları Yunan İstiklal Hareketinin desteklenmesi biçimindedir.

Balkanlar, Romanya, Bulgaristan, Sırbistan bölgeleri bu cemiyetin çalışma alanlarıydı ve buralardaki Slav, Yunan ve tüm ortodokslar hedef kitleleriydi. Bunlarla birlikte projeler hazırlamışlardı ve 1820 senesinde bu projeleri Yunan İhtilal Programı haline getirmişlerdi. Bu özellikleriyle bir ihtilal cemiyeti olan Etniki Eterya cemiyeti Ege bölgesindeki Rumları Türklere karşı harekete geçişmiştir ve teşkilatlandırmıştır.

Türkler aleyhinde gerçekleştirdikleri en önemli hareketlerden biri 1821 Mora İsyanıdır. Bu isyan sonucunda Mora adaları Osmanlı’nın elinden çıkmıştır. Bu olay 1830’da Yunanistan’ın bağımsızlık kazanmasıyla sonuçlanacak bir sürecin de başlangıcı olmuştur.

Yunanistan’ın bağımsızlık kazanması cemiyet faaliyetlerini durdurmamıştır. Bundan sonraki hedefleri Yunan topraklarını genişletmek olmuştur. 1904 senesinden sonra Pontus Devletinin Karadeniz’de kurulması düşüncesini hortlatmaya çalışmışlardır. 1912’de gerçekleşen Balkan Harbinden sonra özellikle bu alandaki çalışmalarına hız vermişlerdir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.