Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Mart 2021

Ergenekon Destanı Hakkında Bilgi Kısaca

timthumbTürkler, tarih sahnesinde çıktığı andan itibaren bir çok devlet ile özgürlük ve bağımsızlık uğruna bir çok savaşa girmiştir ve yenilse de bir çok savaştan galip olarak çıkarak bir çok kahraman isim tarihe adını altın harflerle yazdırmıştır ve bu kahramanlıklar bir çok destanlarda da yerini almıştır.

Bu yazımızda sizlere Türklerin kahramanlıklarının anlatıldığı önemli bir destan olan Ergenekon destanı hakkında bilgi vereceğiz.

Ergenekon destanı, Türklerin ilk yazılı destanı olmakla birlikte Göktürklerin tarih sahnesine çıkış sürecini anlatan bir destandır. Aslen bakıldığında bu destanın ilk hali sözlü hikaye şeklindedi ancak zaman geçtikçe ergenekon destanı kaleme alınmıştır bu nedenle bu destana aynı zamanda “Ergenekon Efsanesi” adı da verilmektedir.

Ergenekon destanı olarak tanımlanan sözlü hikaye; bir bozkurdun yardım etmesi koruması sonucunda soyun devam edip çoğalması ve geçitlere izin vermeyen dağlarla çevrili bir vadi üzerinde yaşamın başlaması ve sonraki zamanlarda ise bu bölgeden çıkılması olayları üzerine iki ana kısımdan oluşturulmuştur.

Ergenekon Destanı Hakkında Bilgi Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Yorum Alanına Hemen Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Cccc dedi ki:

  Tam istediğim gibi kısacık

 2. Behin Simay Koçan dedi ki:

  Bence idare eder daha detaya inilseydi ergenekon destanı kısaca bilgi güzel olurdu

 3. Behin Simay Koçan dedi ki:

  Bence güzel ama biraz daha detaya inişe daha iyi olurdu

  1. Anonim dedi ki:

   Mence uzun isteseydin bir sürü yerden bulabilirdin şu anda yalan söylüyorsun

Yorum Yaz