Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Şubat 2021

Empati Nedir Kısaca

empatiBaşka bir kişinin duygularını, içinde bulunduğu durumu veya davranışlarını etkileyen motivasyonu anlayarak içselleştirme durumuna “empati” ya da “eşduyum” adı verilmektedir. Empati sözcüğü aynı zamanda kendi duygu ve düşüncelerini diğer nesnelere yansıtmak olarak da kullanılmaktadır. Empati kelimesinin zıt anlamlısı ise “antipati”dir.

Empati yeteneği insanların doğuştan itibaren yüksektir. Bu durum araştırılmak üzere bebekler üzerinde bir araştırma yapılmıştır ve bu araştırmalar sonucunda da bu tez doğrulanmıştır. Ancak empati yeteneği büyük bir hızla kaybedilen bir yetenektir bu nedenle de empati yeteneğini kaybetmemek hatta geliştirebilmek açısından açık uçlu sorular sormak, yavaş hareket etmek ve bol bol yorumlar yapmak, hızlı karar vermekten kaçınmak, kendimizi anlayarak geçmişimizden bir çok ders çıkarmak oldukça önemli faaliyetlerdir.

Empati yeteneği sayesinde kişiler karşısındaki insanları tam anlamıyla anlarlar ve onların içinde bulunduğu duyguları, düşünceleri ve durumları anlayarak onlara destek olabilirler ve böylece yargısız infaz yapıp o kişileri suçlamaktan kaçınırlar çünkü empati ile o kişilerin psikolojisini de çözebilirler.

Empati Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Hemen Yorum Kısmından Bize Yazın. 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ayşe dedi ki:

    Teşekkürler. empati ne demektir kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

    1. Anonim dedi ki:

      haklısın tam istediğim gibi

Yorum Yaz