Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ekim 2021

Elektronik Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Elektronik bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Elektronik Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Elektronik Bölümü Tanıtımı:

Elektronik programı, her türlü elektronik cihazların ve elektronik devrelerin sanayide ve üretimde uygulanması ve bu cihazların bakımı ve onarımı konusunda ara eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla öğretim yapar. Elektronik teknikerleri, elektronik araç üreten fabrikalarda veya Ptt, Trt, gibi elektronik sistemleri çokca kullanan kuruluşlarda, elektronik mühendisinin gözetim ve denetimi altında çalışırlar. Ayrıca elektronik tamir atölyelerinde çalışabilecekleri gibi özel işyerleri de açabilirler.

Programın Amacı: Elektronik programı, her türlü elektronik cihazların ve elektronik devrelerin sanayide üretimi bu cihazların bakımı ve onarımı konusunda ara eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla öğretim ve araştırma yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Elektronik programında, öğretimin ilk yılında matematik, fizik, kimya gibi temel fen dersleri yanında elektroniğin temel dersleri olan elektroteknik ve laboratuvarı, temel elektronik ve laboratuvarı dersleri okutulmaktadır. Bu programın ikinci yılında ise, bilgisayar programlama, iletişim; sayısal elektronik ve laboratuvarı dersleri ile elektroniğin endüstriye uygulanması dersleri okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler: Elektronik programında başarılı olmak için, matematik ve fiziğe ilgi duymak ve bu alanlarda başarılı olmak gerekir. Ayrıca, şekil ilişkilerini görebilme, el ve parmak becerisine sahip olma bu alanda başarıyı artırabilir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Elektronik programından mezun olanlara “Elektronik Teknikeri” ünvanı verilir. Elektronik teknikeri çalıştığı kuruluşlarda işçi ile mühendis arasında ara elemanı olarak iş akışını sağlar ve üretime katkıda bulunur.

Çalışma Alanları:: Elektronik teknikerleri, elektronik araç üreten fabrikalarda veya PTT, TRT gibi elektronik sistemleri çokça kullanan kuruluşlarda, elektronik mühendisinin gözetim ve denetimi altında çalışırlar. Ayrıca, elektronik tamir atölyelerinde çalışabilecekleri gibi, kendileri özel işyeri açabilirler.

Elektronik Nedir, Elektronik Ne İş Yapar, Elektronik Maaşları, Elektronik İş İmkanları, Elektronik İş Çalışma Alanları, Elektronik Mesleği Hakkında Bilgiler, Elektronik Bölümünün Geleceği, Elektronik Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Elektronik Bölümü Tercih Edilir mi, Elektronik Tanıtımı, Elektronik Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Elektronik Mezunları Ne İş Yaparlar , Elektronik Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Elektronik İş Bulma Durumu

> Elektronik Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. gizem dedi ki:

    açık öğretimde elktonik bölümünün devamı varmı

Yorum Yaz