Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Eflani Nereye Bağlı - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Ağustos 2022

Eflani Nereye Bağlı

Eflani Nerede, Eflani Nereye Bağlı

Eflani, Karadeniz Bölgesi’nin batı kesi­minde, Karabük iline bağlı ilçe merkezidir. Yüzölçümü 619 km2 olan Eflani ilçesi kuzeyde Bartın ve Kastamonu illeri, doğu ve güneyde gene Kastamonu ili, güneybatı ve batıda da Safranbolu ilçesiyle çevrilidir.

İlçe toprakları, küçük akarsularla parça­lanmış bir platoda yer alır. Bu topraklan Kuzey Anadolu Dağlanna bağlı dağlar en- gebelendirir. En yüksek noktası kuzey ke­simde 1.416 m’ye erişen Göktepe’dir. Bar­tın Çayı başlangıç kollarını Göktepe yamaçlarından alır. Dağlık alanlar sık bir orman örtüsüyle kaplıdır.

İlçe ekonomisi tarıma dayanır, ilçe topraklarının üçte birini tahıl ekimi, üçte birini de orman alanları kaplar. Başlıca ürünler buğ­day, arpa, patates ve az miktarda soğandır. 1986’da 13 köyde şeker pancarı deneme ekimine başlanmış ve 1.200 ton ürün alın­mıştır. Çok sayıda ceviz ağacı vardır. Elma ve armut da yetiştirilen ürünler arasındadır. Yüzey şekillerinin bitkisel üretimi sınırla­masından ötürü hayvancılık önem kazan­mıştır. İlçe topraklan otlak bakımından oldukça zengindir. En çok sığır, koyun ve az sayıda da Ankara keçisi yetiştirilir. Arıcı­lık da önem taşır. Bal, ilçenin belli başlı tarım ürünlerinden biridir. Ekonomik et­kinliklerden biri de ormancılıktır. Ancak orman ürünlerini işleyen sanayi dalları ge­lişmemiştir.

Bölgede ilk yerleşimin, İÖ 1. yüzyılda Bitinyahlar tarafından, Roma’ya karşı bir savunma hattı oluşturmak amacıyla kurul­duğu sanılmaktadır. Yöre İÖ 70’te Roma, daha sonra da Bizans egemenliğine girdi. 1291’de burada denetim kuran Candaroğul- lanna bir süre başkentlik yaptı. 1383’te I. Murad tarafından Osmanlılara bağlandı. Uzun süre Safranbolu’ya bağlı bir nahiye olan Eflani 1953’te ilçe yapıldı.

Dağlık bir alanda, ulaşım ağının dışında yer alan ilçe merkezi Eflani kasabası, kü­çük, gelişmemiş bir yerleşimdir. Kasabayı Bartm-Safranbolu-Karabük karayoluna bağ­layan 26 km’lik yol, kışın bazen ulaşıma kapanır. Kasaba, il merkezi Zonguldak’a 170 km uzaklıktadır. Eflani Nerenin ilçesi bilgiyi verdik.

Eflani Belediyesi 1953’te kurulmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Eflani eskiden beri hep zonguldagin olarak bilinir cunku 95 yilinda karabuke baglandi

  2. AHMET KARA dedi ki:

    Eflani Zonguldak’a değil Karabük’e bağlıdır. Bilgi yanlış verilmiş. Karabüklüyüm ve eminim:)

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781