Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Kasım 2020

Edremit Nereye Bağlı

Edremit Nerenin İlçesi, Edremit Nereye Bağlı

Türkiye’de 2 Tane Edremit İlçesi Vardır. Bunlardan Biri Balıkesir’e ; ötekisi Van’a bağlıdır. Ayrı ayrı bilgi verelim :

Edremit ( Van)

Edremit, Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Van iline bağlı ilçe ve ilçe merkezi kasaba. Eskiden Merkez ilçeye bağlı Gümüşdere bucağı, 9 Mayıs 1990 tarihli ve 3644 sayılı yasa uyarınca Merkez bucağından iki, Ge­vaş ilçesinden de iki köy eklenerek ve adı Edremit biçiminde değiştirilen Sarmansuyu kasabası merkez olmak üzere ilçe yapıl­mıştır.

Van Edremit Belediyesi 1972’de kurulmuştur.

Edremit ( Balıkesir)

Edremit, topraklarının yarısı Marmara Bölgesi, öbür yarısı da Ege Bölgesi sınırları içinde kalan Balıkesir iline bağlı ilçe ve ilçe merkezi kenttir. Yüzölçümü 708 km2 olan Edremit ilçesi doğuda Havran, güneydoğu­da Burhaniye ilçeleri, güneyde Edremit Körfezi, batı ve kuzeyde de Çanakkale iliyle çevrilidir.

Balıkesir Edremit kenti, ilçe topraklarının Ege Böl­gesi sınırlan içinde kalan kesiminde, aynı isimli ovada kuruludur. Çanakkale ile Balıke­sir’i İzmir’e bağlayan yollar kentin yakının­dan geçer. Kentte yoğunlaşmış olan zeytin işleme fabrikalarının posaları Edremit Kör­fezinde deniz kirliliğine neden olmaktadır. Kentin doğusundaki geniş bir alanda askeri bölge bulunmaktadır.

Edremit Belediyesi 1887’de kurulmuştur.

Edremit nereye bağlı, Edremit ilçesi hakkında bilgiler verdik.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz