Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Ebed Ne Demek - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Ağustos 2022

Ebed Ne Demek

Ebed Nedir Anlamı, Ebed Ne Demek

Ebed (Arapçada “sonsuzluk, sonrasızlık”), İslamda Tanrı’ya özgü bir nitelik olan sonsuzluk kavramı. Kelamda Tanrı dışında­ki hiçbir varlığın ebedi olmaması Tanrı varlığının en önemli kanıtlarından biri sayıl­mıştır.

Tasavvufa göre ezel ve ebed kavramları Tanrı’nın zatı karşısında bir anlam taşımaz. Varlığın ortaya çıkışından sonra başlayan zaman, bütünüyle göreli bir olgudur. Ama Tanrı’yı öbür varlıklardan ayırmada bir kolaylık olması bakımından onun başlangıçsızlığına ezel, sonrasızlık ve sonsuzluğuna da ebed denmiştir. Yoksa, Tanrı için ger­çekte ikisi bir ve aynı şeydir. Buna karşılık sonradan ortaya çıkan varlıkların Tanrı bilgisindeki ilkörnekleri (ayan-ı sabite) eze­lidir ve Tanrı’nın sonsuzluğu nedeniyle de ebedidirler. İslam filozofları da evrenin ebediliği konusunda aynı görüşü paylaşır.

Kelâm bilginlerine göre ezeli olmayan bir varlık ebedi olamaz. Tanrı dışındaki varlık­lar, örneğin evren ezeli olmadığı, sonradan yaratıldığı için ebedi değildir. Ama öteki dünya bu kuralın dışındadır. Ahiret yaşamı sonradan yaratılmış olmasına karşın, ebedi olarak varlığını sürdürecektir. Ayrıca bak. ezel.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781