Duvar Süsleme Sanatları Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Duvar Süsleme Sanatları bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Duvar Süsleme Sanatları Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Duvar Süsleme Sanatları Bölümü Tanıtımı:

Duvar süsleme sanatları programı, hat sanatı, malakari, kündekari ve vitray sanatları alanında çalışacak ara insan gücü yetiştirir.

Programın Amacı: Duvar süsleme sanatları programı, hat sanatı, malakâri, kündekâri ve vitray sanatları alanında çalışacak ara insangücü yetiştirir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Duvar süsleme sanatları bölümünde sosyoloji, temel sanat eğitimi, buluş kompozisyon, duvar teknikleri, Türk el sanatları, sanat tarihi, meslek resmi, fotoğraf, malzeme gibi dersler okutulur ve uygulama yaptırılır.

Gereken Nitelikler: Bu bölüme girmek isteyen öğrenciler sosyoloji, sanat tarihi, resim tasarım konularında kendilerini iyi yetiştirmelidirler. Programın mimari ile yakın ilişkisi vardır. İyi bir duvar süsleme sanatçısı yapacağı işin özelliğini bilmeli ve çok sabırlı olmalıdır.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Duvar süsleme sanatları bölümü mezunlarına “Tekniker” ünvanı verilir. Duvar süsleme teknikerleri tavan ve duvarların sanat değeri olan yazı ve motiflerle süslenmesi, alçı sanâtlarından malakâri; ahşap oymacılığı ve kakmacılığın kullanıldığı kündekâri sanatlarında restoratör olarak çalışmaktadırlar.

Çalışma Alanları: Duvar süsleme teknikerleri kamu kesiminde Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, vakıflar ve belediyelerde görev alırlar. Duvar süsleme sanatları serbest çalışmaya müsait bir meslektir. Bugün sanatkârları kalmamış veya çok azalmış olan malakâri, kündekâri ve vitray sanatlarını bilen ve uygulayan usta ve teknikerler restorasyon ve lüks yapıların süslenmesinde çok aranmaktadır.

Duvar Süsleme Sanatları Nedir, Duvar Süsleme Sanatları Ne İş Yapar, Duvar Süsleme Sanatları Maaşları, Duvar Süsleme Sanatları İş İmkanları, Duvar Süsleme Sanatları İş Çalışma Alanları, Duvar Süsleme Sanatları Mesleği Hakkında Bilgiler, Duvar Süsleme Sanatları Bölümünün Geleceği, Duvar Süsleme Sanatları Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Duvar Süsleme Sanatları Bölümü Tercih Edilir mi, Duvar Süsleme Sanatları Tanıtımı, Duvar Süsleme Sanatları Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Duvar Süsleme Sanatları Mezunları Ne İş Yaparlar , Duvar Süsleme Sanatları Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Duvar Süsleme Sanatları İş Bulma Durumu

> Duvar Süsleme Sanatları Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

3 yorum

  1. duvar susleme sanatlari mezunuyum teknikerlik belgem var kendi sahsima ait bir vitray atolyesi acmayi dusunuyorum amacim iyi bir vitray sanatcisi olmak ve bilgilerimi bizden sonraki nesillere aktarabilmetir ustalik belgesi icinde basvuruda bulunacagim 2015 yilinin mart ayinda ustalik belgesini almis olacagim acacagim atolyede ozel derste vermek istiyorum sizce bu atolyeyi acabilmem icin ve ozel ders verebilmem icin baska bir belgeye ihtiyacim varmi ayrica halk egitimde veya mesleki egitim merkezlerinde de der verebilirmiyim

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.