Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ocak 2022

Dünyada Nüfus ve Ekonomik Faaliyetlerin Dağılışının Nedenleri

dnyadanfusdal_001Sınırları belli olan bir alanda yaşayan insan sayısına “Nüfus” adı verilmektedir. Bir çok açıdan incelenebilen nüfus, ülkeler bazında, dünya bazında ya da artış oranları açısından araştırılmaktadır. Araştırılarak elde edilen nüfus verileri sayesinde nüfusun niteliklerine göre insanların ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacı ile bir takım çalışmalar yapılmaktadır.

Dünya üzerinde nüfusun genel dağılışına baktığımızda nüfusun dengesiz bir şekilde dağıldığını görmemiz mümkündür. Dünya üzerinde nüfusun düzensiz olmasının temel nedeni ise insanların geçim kaynakları ve sanayi kuruluşlarıdır. Çünkü insanlar geçmişten günümüze kadar hep daha kolay yaşam sürebilecekleri, doğal kaynakların daha fazla olduğu ve geçimlerini daha rahat bir şekilde sağlayabilecekleri yerlerde yerleşim yapmayı tercih etmişlerdir.

İnsanoğlu yeryüzünde görülmeye başladığı andan itibaren özellikle göl, deniz, ova ve akarsu dolaylarında yaşamayı tercih etmiştir. Çünkü insanların en önemli ihtiyacı olan su aynı zamanda insanların temel geçim kaynağı olan tarım faaliyetlerinde de önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle de insanlar geçmişten günümüze kadar su kaynaklarının bol olduğu ve verimli toprakların bulunduğu yerlerde yerleşim alanları açmışlardır. Örneğin; çöllerde yaşayan insanlar buraları terk ederek daha çok ormanlık ve sulak alanlara göç etmişlerdir.

İnsanlar yaşadıkları bölgelerde göstermiş oldukları beşeri faaliyetler sonucunda o bölgelerin tüm özellikleri üzerinde de hakimiyet göstererek iklim, bitki örtüsü gibi faktörlerin değişmesine neden olmuşlardır.

Kısacası dünya üzerinde nüfus dağılışını etkileyen faktörlerin başında doğal kaynakların dağılışı, iklim, bitki örtüsü ve toprak yapısı gibi faktörler gelmektedir.

Dünyada Nüfus ve Ekonomik Faaliyetlerin Dağılışını Etkileyen Faktörler Konusundaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz