Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Nisan 2021

Dünya üzerindeki kıtalar

Dünya üzerindeki kıtalar hakkında yazı. Dünya üzerindeki kıtalar

Bu yazı ile dünya üzerinde bulunan kıtalar ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Dünyanın yüz ölçümü 510 milyon kilometre karedir. Bu yüzeyin yüzde 29 karalardan oluşur.

Öncelikle kıtanın tanımını yapalım. Etrafındaki adalar ile beraber etrafı denizlerle kaplı olan devasa kara parçacıklarına kıta ismi verilmektedir.

Dünya üzerinde 7 tane kıta vardır. Bu kıtaları büyük olandan küçük olana doğru sıralayalım. Asya, Afrika, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Antartika, Avrupa ve Okyanusya şeklinde bir sıralama vardır.

Karaların çok oluşundan dolayı kuzey yarım küre güneye göre birkaç derece daha fazla sıcaklığa sahiptir. Bunun sebebi ise karaların denizlerden daha çabuk ve daha fazla ısı tutmasıdır.

Kuzey yarım küre üzerinde daha fazla insan yaşar ve ılıman bir iklim vardır. Güney kutbunda yer alan Antartika kıtasında ise bilim ile ilgili çalışmalar yapan insanlar yaşamaktadır.

Kuzey yarının yüzde 39 gibi bir kısmı güneyin ise yüzde 19’luk kesimi karalardan oluşur.

Geçmişten beri meydana gelen uygarlıklar Asya, Afrika ve Avrupa kıtaları üzerinde yaşadığından bunlara eski dünya kıtaları denilir.

Kuzey ve güney Amerika, Okyanusya ve Antartika kıtaları diğerlerinden çok daha sonra bulunduğundan yeni dünya kıtaları ismini taşır.

Dünya üzerindeki kıtalar hakkındaki yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz