Dünya Tiyatrolar Günü İle İlgili Kısa Yazı

Dünya Tiyatrolar Günü İle İlgili Kısa Yazı hakkında bilgi.

Toplumun eğitimi açısından tiyatronun yeri ayrıdır. Sinema ve televizyonun insan yaşamını ne denli etkilediğinin hepimiz farkındayızdır. Bunların kökü tiyatrodan gelmektedir.

Namık Kemal’e göre tiyatro eğitici bir okul ve aynı zamanda bir eğlencedir.

Okullarda temsil çalışmaları biçiminde tiyatro yer bulmaktadır. Türlü piyeslerin öğrenciler tarafından sahneye konması temsil kollarıyla gerçekleştirilmektedir. Öğrenciler böylece hem bir şey üretmenin zevkine varırlar hem de tiyatrodaki yeteneklerini geliştirirler.

Buna dramatizasyon çalışması denir ve tiyatro dışında da başarılı bir yöntem olarak uygulanabilir. Örneğin öğretmenlerin öğretmede başarılı olması dramatizasyonla da mümkündür.

“Tiyatro günü” tüm dünyada 1971 senesinin 27 Mart gününde kutlanmaya başlamıştır. Toplum yaşamında bu kadar öneme sahip olan tiyatronun sevdirilmesi ve yaygınlaştırılması amaçlanmıştır.

Muhsin Ertuğrul, ünlü sanatçı, tiyatro hakkındaki bir yazısında Almanlar’dan bahsetmiştir. İkinci Dünya Savaşında pek çok binasını kaybeden Almanların tekrar yapılanmaya ilk önce tiyatro binalarından başladıklarını ve beş yıl içerisinde yüz yeni tiyatro binası yaptıklarını söylemiştir. Hastane ile tiyatroyu ilginç bir şekilde benzetmiştir. Hastanenin bedenler için tiyatroların ruhlar için şifa kaynağı olduğunu söylemiştir. Ruhu sağlam olmayan insan düşünemez, duyamaz, insanlık yapamaz ve iyi ile kötüyü ayırt edemez. Kalbi vardır elbet ama bunları yapamayan bir kalp iyi bir kalp değildir.

Tiyatroyu sevmek ve sevdirmek adına düzenlenen tiyatro günü etkinliklerine katılım sağlamalıyız.

Uluslar Arası Tiyatro Enstitüsü (İTİ) UNESCO’ya bağlı bir kuruluştur ve 27 Martı Dünya Tiyatro Günü ilan eden onlardır. Bu gün kapsamında tüm dünyadaki tüm tiyatrolar kapılarını herkese açık tutmaktadır. Tüm tiyatrocular adına ülkemizde bir sanatçı bir bildiri yayınlar ve tiyatroların bu gün boyunca ücretsiz olduğunu duyurur.

indir

Dünya Tiyatrolar Günü Hakkında Bilgi Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

 

11 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.