Dünya Günü Nedir

Dünya Günü nedir ?  Bu özel günün tarihi aslında çok eskilere dayanmıyor. Bugün daha yeşil ve daha temiz bir dünyanın 42. yaşını kutluyoruz. Takvimler 22 Nisan’ı gösterdiğinde bilin ki o gün, daha yeşil , daha temiz bir dünya için ilan edilmiş özel bir gündür: Dünya Günü . Bugünü özel yapan nedenlerden biri, bugünün Dünya Günü olarak kutlanması. Peki Dünya Günü anlamı nedir neden kutlanır. derszamani.net olarak ziyaretçilerimizi 22 Nisan Dünya Günü ‘nün ne olduğunu ne olmadığını anlatalım dedik.

22 Nisan Dünya Günü, ilk kez San Francisco’da 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında John McConnell tarafından Dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla ortaya çıktı. John McConnell’in ilk önerdiği Dünya Günü kutlamaları için tarih ise ekinoks (gece ve gündüzün eşit olduğu) zamanı yani 21 Mart olmuştur. Daha sonra ise, çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson’un desteği ile 22 Nisan 1970 tarihinde ilk Dünya Günü kutlamaları olarak tarihe geçti.

Bu kutlamalara 20 milyon kişi katılmış, birçok konferanslar ve sempozyumlar düzenlenerek, çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD’nin ilk ‘Temiz Hava Yasası’ ve ‘Temiz Su Yasaları’ hazırlanmıştı.

İlk Dünya Günü 22 Nisan 1970’de büyük bir katılımla tarihe geçti. Bu kutlamalara 20 milyon kişi katıldı, birçok konferanslar ve sempozyumlar düzenlenerek, çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD’nin ilk ‘Temiz Hava Yasası’ ve ‘Temiz Su Yasaları’ hazırlandı. Yani bugün daha temiz bir dünyanın 42. yaşındayız …

İşte Dünya Gününe Özel Resimler / Duvar Kağıtları :

Dünya Gününüz , İngilizce deyişle “Earth Day”  kutlu olsun…


Dünya Günü  ile ilgili olarak aşağıdan hemen yazabilirsiniz .

5 yorum

  1. BARIŞ DOSTLUK SEVGİ KARDEŞLİK SAVAŞLARIN OLMADIĞI MASUMLARIN KATLEDİLMEDİĞİ İNSANLARIN BARIŞ İÇİNDE YAŞAMASI DİLEĞİMLE DÜNYA GÜNÜ KUTLU OLSUN

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.