Dünya Çocuk Kitapları Haftası İle İlgili Yazı

Dünya Çocuk Kitapları Haftası Hakkında Bilgi, Dünya Çocuk Kitapları Haftası İle İlgili Yazılar

Dünya Çocuk Kitapları Haftası

(Kasım ayının ikinci pazartesi günü başlayan hafta)

En önemli bilgi kaynaklarımızdan biri de kitaplardır. Merak ettiğimiz konuları kitaplardan okur ve öğreniriz.

Kitaplar, oturduğumuz yerden bize dünyayı tanıtır, Bize gitme­diğimiz, görmediğimiz, bilmediğimiz yerlerin kapılarını açar. Kitap­larla dostluğumuz ne kadar erken başlarsa o kadar yarar sağlar. Ki­taplar Pize yaşamı sevdirir; dünyamızı aydınlatır, güzelleştirir.

dunyacocukkitaplari

Kitapların satıldığı yer kitapçı, kitapların konulduğu yer kitap­lıktır, Herkesin yararlanması, başvurup okuması için kurutan ve içinde kitapların bulunduğu yere kütüphane denir.

Ailelerin, çocuklarına küçük yaşlarda okuma sevgisini verme­leri gerekir, Bunun için evde belirli saatlerde okuma etkinlikleri dü­zenlenebilir. Çocuklar kitapçılara götürülüp alışveriş yapmaları sağlanabilir. Kütüphanelere birlikte gidilip kitaplardan yararlan­ma yolları gösterilebilir. Hem aile hem okul, çocukları ders kitap­ları dışında da kitap okumaya özendirmelidir.

Büyükler, ihtiyaçları olan yararlı kitapları seçebilir. Çocuklar için bu durum farklıdır, Onlara yararlı olacak kitapların seçiminde büyükler yardımcı olmalıdır.

Çocuk kitaplarında olması gereken özellikler şunlardır:

 1. Kitabın konusu, çocuğun duygusal gelişimine uygun olma­lıdır.
 2. Yazı dili çocuğa daha yakın ve anlaşılır olmalıdır.
 3. Konusu ilgi çekici, öğretici ve anlaşılır olmalıdır. Çocuğun düşünce dünyasını genişletici ve onu düşünmeye yönlendirici ol­malıdır.
 4. Anlatım resimlerle desteklenmelidir.
 5. Konusu çocukta sevgi, dostluk, yardımlaşma ve hoşgörü duygularını güçlendirmelidir. Vatan, millet sevgisini pekiştirmelidir.
 6. Çocukta kin, nefret ve savaş duygularını uyandırmamalıdır.
 7. Çocuğun yakından uzağa ilkesi doğrultusunda çevresini tanımasına yardımcı olmalıdır.

Kitap Türleri

 1. Başvuru Kitapları
 2. Bilgi Kitapları
 3. Meslek Kitapları
 4. Edebî Kitaplar
 5. Çocuk Kitapları

Çocuk Kitaplarının Tarihçesi

Çocuk kitaplarıyla ilgili özel bir haftanın olması düşüncesi ilk olarak Amerika’da ortaya çıktı.

Amerikan izcileri Kitaplık Yöneticileri, ilk kez 1917 yılında bir ki­tap haftası düzenlemeyi önerdiler, Aydınlar, yazarlar, yayıncılar bu önerinin benimsenmesi için çalıştılar. Yapılan çalışmalar sonucunda, Kasım ayının ikinci haftası, birçok ülkede Kitap Haftası olarak kabul edildi. Bu hafta 1946 yılından itibaren yurdumuzda da Çocuk Kitapları Haftası olarak kutlanmaya başladı,

Çocuk Kitapları Haftası içinde okullarda birçok etkinlik düzen­lenir. Öğrencilere kitap sipariş mektubunun yazılması öğretilir. Öğ­renciler birbirlerine kitap hediye ederler. Açılan sergilerde kitaplar tanıtılır, indirimli kitap satışları yapılır. Öğrencilere, kitap sevgisini artırıcı resimler yaptırılır; şiirler ve kompozisyonlar yazdırılır. Kitap okumayı seven öğrenciler, bu hafta içerisinde kitaplıklarını dü­zenleyip zenginleştirirler.

Dünya Çocuk Kitapları Haftası ile ilgili yazı ve Dünya Çocuk Kitapları Haftası ile ilgili bilgi hakkında yorumlarınızı aşağıdan hemen yazabilirsiniz.

1 yorum

 1. Dünya Çocuk Kitapları Haftası
  (Kasım ayının ikinci pazartesi günü başlayan hafta)
  Hep içimde bir gelecek umudunun yeşermesi anlamını oluşturuyor bende. Umudum Türkiye’mde başlasın isterim ; bu dileğim 2018-2019 yılı için olsun Kutlu ve Mutlu Doğum haftası olsun .umutlarımızın. M. Edip Çlik.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.