Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Eylül 2020

Dört Kardeştiler Kitap Özeti ve Kahramanları Gülten Dayıoğlu

Aşağıda dört kardeştiler kitap özeti ve kahramanları Gülten Dayıoğlu kısaca olarak ele alacağız.

Dört Kardeştiler Kitap Özeti

Anneleri vefat eden dört kardeşe korucu olan babaları bakmakta ve kardeşler de dedelerinin yanında kalmkatadır. En büyüğü Feten sonra Habibe sonra Döndü ve en küçüğü ise Yaşar olarak hayata tutunmaya çalışan kardeşlerin başından birçok olay geçmektedir.

Feten aile büyüğü gibi davranmakta ve her seferinde çocukların ihtiyacı karşılamak için mücadele vermektedir. Babaları da dedelerine emanet ettiği çocukların her türlü sıkıntısını aydan aya çözmeye çalışırmış. Bir gün babalarının da öldüğünü haber eden çocuklar dedelerine daha da çok bağlanmışlardır. Dedeleri her türlü ihtiyaçlarını karşılarken vakit geçmektedir.

Dedelerinin de vefat ettiğini öğrenen çocuklar geçim sıkıntısı çekmeye başlar. Köye bir komutan gelir, çocuk lazım olduğunu ileri sürer. Habibe ve Döndü’yü köyün muhtarı komutana verir. Böylece onlar için de zorlu hayat başlar. Çocuk ihtiyacı devam etmektedir. Yaşar da bu arada büyümekte be ihtiyaçları da farklılaşmaktadır. Yaşar bütün olayların farkında olarak hayat mücadelesini bir şekilde sürdürmektedir.

Bir daha ki sefere komutan Feten’i de götürür. Feten çok zor şartlar altında hayatını kazanmaya devam eder. Dört kardeş artık dağılmıştır. Yaşar da kendi halinde kalmıştır. Habibe ve Döndü kardeşlerden de haber yoktur. Anne, baba ve dedelerini kaybeden çocukların hayata her yönüyle tutunma çabası samimi bir dille ortaya konmaktadır. Aileyi çekip çeviren en büyük kardeş olarak Feten’dir.

Bütün kayıplara rağmen dört kardeş hayata tutunmaya deva eder. Bazıları iyi yerlere gelirler. Ailesiz yaşamak onları ilk bakışta yalnız gibi göstermektedir. Fakat güçlü ve dirayetli olanlar hayatta kalmaktadır.

Dört Kardeştiler Kitabın Konusu

Her şeyini zamanla bir bir kaybeden kardeşlerin, birbirlerine olan bağlılığı anlatılmaktadır. Bu bağlılık her türlü kötü olaya rağmen güçlenerek devam etmektedir. Yazar eserinde kendine has üslubu ile öne çıkarken, klasik bir eser de yerini bulmaktadır.

Kardeşlik, birlik ve beraberlik duygu ve düşüncelerinin toplumsal kültür ve sosyal doku bakımında yaşanabilir kılınması günümüzde en uzak ay da en yakın aile ilişkilerinde de geçerlidir. Buda bu hikaye ile oldukça iyi bir şekilde verilmektedir.

Toplumsal değerlerin ahlaki ve hukuki olarak karşılığı toplumda sosyolojik bir açığın oluşmamasında etkili olmaktadır. Bu tür hikayeler de toplumsal değerlerin korunmasında ve öğrenilmesinde etkili olmaktadır. Toplumuzda kimsesizlerin durumu genelde acıma ve duygu sömürü ile ilgili olup insanların vicdanına terk edilmektedir. Kardeşlik duyguları da bunun gölgesinde kalmaktadır. Yazar bu eserle bu konuya temas etmektedir.

Dört Kardeştiler Kitap Kahramanları

*Feten: En büyük kardeş.

*Habibe: Küçük kardeş.

*Döndü: Küçük kardeş.

*Yaşar: en küçük kardeş.

*Hasan Bey: Babaları.

*Muhtar

*Dede

*Komutan

Dört Kardeştiler Kitap Özeti ve Kahramanları Gülten Dayıoğlu Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Buğra uçar dedi ki:

    bence çok güzel bir kitap

    1. gamze dedi ki:

      bence çok yararlı bir özet olmuş ellerinize sağlık, ödevim bitti oldukça yardımcı oldu.

Yorum Yaz