Dört Büyük Melek ve Görevleri

4-buyuk-melek-gorevleriAllah (c.c) insanları yaratırken bir çok sayısız melek de yaratmıştır. Bu melekler kainatta bir çok görevleri üstlenmiştir. Kutsal kitabımız olan Kur’an-ı Kerim’de özellikle dört büyük meleğin adları geçmektedir ki bu meleklerin görevleri oldukça büyük ve önemli görevlerdir. Bu dört büyük melek Allah’a itaat ederken aynı zamanda Allah’ın emirlerini de uygularlar.

Dört büyük meleğin başında Cebrail gelmektedir. Aynı zamanda Peygamber Efendimiz (s.a.v) Hz. Muhammed’e vahiy getiren melek de Cebrail meleğidir. Her meleğin sorumlu olduğu görevler farklıdır ve Kur’an-ı Kerim başta olmak üzere tüm dini kaynaklarda ifade edildiği gibi bu dört büyük melek üzerinde olan görevleri yerine getirmek için çalışırlar.

Dört Büyük Melek ve Görevleri:

  • CEBRAİL: Vahiy meleğidir bu nedenle de Allah’ın emrettiklerini peygamberlere iletir.
  • AZRAİL: Eceli gelen yani öleceği zaman gelen insanların ruhlarını yeryüzünden alır. Azrail meleğinin diğer bir adı da “Ölüm meleği”dir. Dini kitaplarda ise ölüm meleğinin adı “melekü’l mevt” olarak geçmektedir.
  • MİKAİL: Yeryüzünde yaşayan canlılara kısmetlerini götürür ve doğa olaylarının düzenli bir şekilde meydana gelmesi için çalışır.
  • İSRAFİL: Allah, İsrafil isimli meleği kıyamet kopacağı zaman sur borusunu üflemek için görevlendirmiştir.

Yukarıda açıkladığımız bu dört büyük melek kainattaki diğer meleklerin en büyükleri olarak bilinmektedir. Meleklerin hepsini Allah (c.c) nurdan yaratmıştır ve insana verdiği özellikleri meleklere vermeyerek onları sadece cüzi iradeye hakim kılmıştır. Bu nedenle de meleklerin kendilerine bağlı iradeleri yoktur, Allah’tan emir aldıkça hareket ederler.

Dört Büyük Meleğin Görevleri Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Sizler de Yorum Alanından Hemen Bizimle Paylaşın. 

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.