Donmanın Belirtileri Nelerdir

Donma belirtileri hakkında bilgi kısaca, donmanın belirtileri nelerdir?

Canlı ve cansız tüm varlıklar soğuk havalarda donabilir. Bir varlığın donup donmadığının anlaşılması için donma belirtilerine göz atmak gerekir.

Özellikle soğuk havada çalışmak zorunda kalan bazı meslek sahiplerinin bunlara dikkat etmesi gerekir. Vücutta başlayan üşümeler donma başlangıcı sayılmaktadır. “Donan bir insan ruhsuz bir canlıya benzer” sözü tam anlamıyla gerçekleşir. İnsanın hareketleri yavaşlar ve bakışları manasızlaşır.

Soğuğun etkisi sadece hava sıcaklığı ile ilgili değildir. Nem ve rüzgarın çeşitli oranlardaki kombinasyonları sonucunda ne kadar kalın giyinirsek giyinelim donmaya başlayabiliriz. İlerki safhalarda vücutta şişme ve morarmalar baş gösterir. Burundan alınan nefesin çok soğuk olmasından dolayı koku almada hissizleşme başlar. Daha sonra kulaklarda aynı durum oluşur. Vücut titremeye başlar. Bu esasında vücudun kendini koruma şeklidir. Titreyen vücut maksimum sürtünmeyi sağlayarak biraz olsun ısınmanızı sağlar.

Donmaya maruz kalan bir insan ile karşılaşırsak onu hemen daha sıcak bir ortama almalıyız ve üzerine  bir şeyler örtmeliyiz. Derisi hassas olduğundan sert şeylerle temas ettirmeyin. Ayrıca ıslak elbiseleri değiştirilmelidir ve uyumasına izin verilmemelidir.

donma

Donmanın Belirtileri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.