Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Eylül 2021

Dondurmayı Kim Buldu Dondurmanın İcadı

Dondurmayı ilk kim buldu, dondurmanın icadı tarihçesi, dondurma ne zaman icat edildi

Bu soğuk tatlının ilk kez Neron tarafından keşfe­dildiği kimin aklına gelirdi ki…

Roma’yı yakmasıyla olduğu kadar midesine düş­künlüğüyle de meşhur olan Neron, bir gün yine kan revan içinde birbirini doğrayan gladyatörleri izler­ken, kendisine yemekler sunan çeşnici başının dağ­lardan topladığı karı bir kaba doldurup, üzerine bal ve çeşitli meyve parçaları dökerek hazırladığı soğuk tatlıyı yiyince bu lezzete bayılmış.

Gerçi bu durumda dondurmayı ilk bulan o çeşnici başı oluyor ama eğer Neron bu tatlıyı beğenmeseydi, oracıkta kafası uçurulacağı için onun böyle bir tatlıyı icat etmesi bir işe yaramayacaktı.

dondurmaNeyse, Neron tadına bayıldı­ğı bu tatlıdan daha fazla istemiş ve ertesi gün köle ordusunu apar topar kar toplamaya dağlara yol­lamış. Ve getirilen karların üzerine bal ve meyve döktürerek tarihin ilk dondurması­nı hazırlatmış. Artık o zamandan kalan bir adet mi­dir bilemeyeceğiz, fakat Anadolu’da karın üzerine pekmez döküp yeme âdeti hâlâ yürürlüktedir.

Soğuk ve buzlu içeceklerin ve tatlıların anayur­du genellikle Doğu ülkeleridir. Batılılar, Doğu kül­türü ile tanıştıklarında hoşlandıkları bu tatların ta­riflerini indiragandi yapıp kendi ülkelerine taşıdı­lar.

Çin seyahatinden dönüşte dondurma tarifini de beraberinde getiren Marco Polo, İtalyanların işta­hını kabarttı. İtalyanlar müptelası oldukları bu tadı geliştirip çeşit çeşit dondurmalar yaptılar.

Fransa Kralı İkinci Henry’nin karısı Floransalı Catherine de Medicis’in Fransız sarayına götür­düğü aşçılar, Fransız meslektaşlarına dondurma­nın nasıl yapıldığını öğrettiler. On yedinci yüzyılda Avrupa’ya getirilen dondurma, ünlenerek kısa sü­rede yayıldı. Ve 1676 yılında Paris’te açılan dondur­macı sayısı iki yüz elliye çıktı.

O dönemlerde dondurma, etrafı buz ve tuz taba­kasıyla kaplı olan döner yayıklarda dövülerek yapı­lırdı. 1900’den sonra soğutucu makinelerin geliştirilmesiyle dondurma daha da yaygınlaştı. Dondur­maya çıtır bir lezzet katan külah ise, ilk kez 1904’te Missouri Louis’te düzenlenen dünya fuarında orta­ya çıktı.

Dondurmanın İcadı Hakkında Sizler de Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. aleyna çakal dedi ki:

  dondurmayı kim icat etmiştir ödevimi bitirdim kısa olması çok hoşuma gitti, sınıfta hep derse katılıyorum bu ödevler sayesinde teşekkürler hazırlayanın eline sağlık.

 2. Anonim dedi ki:

  Ben maraşlıyım ben böyle bir saçmalık duymadım bece siz inanmayın

 3. kamil dedi ki:

  şimdi dondurma kanuni döneminde roma savaşı sırasında bir yeni çerinin padişaha sunmasıyla bulunmuşturmune öyle bişey :D :D

 4. sevimli kız dedi ki:

  Teşekkürler! Dondurmayı kim icat etti diye her dondurma yiyişimde merak ederdim. Ama artık biliyorum.

 5. mersin33 dedi ki:

  Tamam herşeyi anladıkta bunun sütle sahleple ne alakası var biz dondurmanın icadından bahset dedik bu senin anlattıgın (karsambaç) ve bu halen mersin ilinde yogun bir şekilde tüketilmekte önemli olan süte sahlep’i şekeri koymak kimin aklına gelmiş : )

 6. Kuserca dedi ki:

  Marco Poloyu merak edenler :
  1254 yılında italyanın venedikli tüccar bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur

 7. berra dedi ki:

  benim yarın konuşmam var teşekkür ederim

 8. süper dedi ki:

  süper anlatmışşsınız teşekkürler emeğe saygı . Her yerde aradım bulamadım sağolun

  1. ece dedi ki:

   hiç okumadım çok sıkıcı

 9. bazen dedi ki:

  bence dondurma icadını aşçı bulmuş nereden o adam buluyor anlamıyorum dimi

 10. ahmet kaplan dedi ki:

  ödevim için gerekiyordu,araştırma yaparken buraya girdim . Burada net bilgiyi elde ettim.çok sağ olun .teşekkür ederim

 11. Nurgül dedi ki:

  Dondurmanın icadını çok güzel anlatmışsınız teşekkürler :) çok seviyorum bu dondurmayı ya, :)

Yorum Yaz